ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована на празник Цвети у Диселдорфу

Његово Преосвештенство Епископ хумски Г. Јован служио је Свету архијерејску Литургију на празник Цвети у диселдорфском Саборном храму уз саслужење свештенства храма и свештеника Павела Белог из Кијева (клирика Митрополита Онуфрија, Украјинска православна црква – Московска Патријаршија).

Празнична беседа Владике Јована у прилогу вести:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, хвала Богу што нас је сабрао данас на празник Цвети на овом светом и благословеном месту, на овом месту које је за нас Нови Јерусалим, на овом месту Божанских откривања на коме се сакупљамо да добијемо од Господа благослове и благодати и да узмемо учешћа у благословеним делима која је за нас учинио и чини ради нашег спасења. Данас прослављамо Христов улазак у Јерусалим пред Његово славно, добротворно и за нас животворно страдање. И заиста је фасцинантно да се у Духу Светоме окупљамо и о овом као и о другим празницима проживљавамо и доживљавамо велику тајну домостроја спасења. У цркви, драга браћо и сестре, доживљавамо и осећамо, благодаћу Духа Светога, да је Христос међу нама и да Га ми дочекујемо данас као народ Христовог доба у Јерусалиму, дочекујемо свечано отворених срца и са радошћу ту прославу почињемо у навечерје празника када и ми носимо гранчице врбе, као што је некада народ у Јерусалиму носио гранчице палме, да на најсвечанији начин дочекамо Господа нашег Исуса Христа који долази међу нас да нас све спасе, да нас спасе од болести, муке и од свих недаћа које на нас наваљују, како би прекратио све раздоре и муке и ратове и дошао да васкрсне овај свет након свога страдања. Народ се око Њега скупљао и тискао све ближе и ближе. То је порука свима нама, драга браћо и сестре, да сте у овом светом дому, дому Господњем, на месту Небеског и Вечног Јерусалима, ви сви позвани и увек добродошли да приђете што је могуће ближе Христу. Да се, у свом прилажењу Христу, никада не устручавате и да увек слободно дођете што ближе олтару, да будете што ближе светињи, што ближе Христу који долази да нас освети. Хвала Богу што смо се окупили у овако великом броју и хвала Богу што данас међу нам има деце и што се могу чути њихови гласови на Божију славу и на радост овога празника. Нека би Господ дао да данашњи празник прославимо у миру и љубави, у међусобном праштању како бисмо са благословом Божијим ушли у Свету, Страдалну седмицу и прославили и саучествовали, колико је то нама могуће благодаћу Божијом, у светим Господњим страдањима и да бисмо онда на Пасху, на празник Господњег Васкрсења сви заједно, најрадосније прославили, проживели и примили благослов Светог и Божанског Васкрсења. Хвала вам што сте дошли и увек, без устручавања, слободно приђите што више можете предњем делу цркве, јер ово је ваша црква, Божији дом, дом нашег Оца Небеског и Господа Исуса Христа који нас све зове да Ми будемо, што је могуће, ближи. Нека би Господа дао да се Његовим Животворним Тајнама причестимо и данас и да се њима причешћујемо у векове векова и после Његовог Другог и славног доласка, амин.