ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована на празник Светога Саве – Диселдорф

Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован у петак, 27. јануара 2023. године на празник Светога Саве, дан храмовне славе Саборног храма у Диселдорфу, одржао је празничну беседу.

Беседа Владике Јована:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, данас је празник Светога Саве првог српског просветитеља и Архиепископа. Када кажемо Свети Сава нама у мисли и срце навире све оно најпозитивније и најлепше што се тиче нашег духовног и народног идентитета. Ми чак, и наше православље називамо светосавље. Колико год да певамо данас и колико год а смо певали у прошлости и колико год у будућности да певамо о Светом Сави, неће бити довољне никакве речи да опевају оно што се тиче њега и свега онога чиме је он задужио наш народ, чиме је задужио цело православље и чиме је задужио, као истински пастир и настављач дела Христовог, цео свет. Заправо, он није само наш, није само српски, јер сви они људи који су у историји засијали и засветлели истинском светлошћу богопознања и који су посведочили у своме животу истинско присуство Светога и Животворнога Духа, они су својим присуством и даље својим молитвама оживотворавали и оживотворавају историјску стварност. Све оно са чим су се они сусретали и све оно са чим се Свети Сава сусретао постајало је свето и освештано. Зато имамо тај благослов да је највише његовим залагањем наш језик, наша култура, наша уметност, наша књижевност и наша архитектура су постали пре свега свештени језик, свештена култура, свештена уметност, свештена књижевност и свештена архитектура и све оно што је изражено кроз те видове и облике уметности и културе очигледно је такво да тежи ка ономе небеском. У тим догађајима и у тим културним изразима небо и земља сусрећу највише захваљујући молитвама и посредством Светога Саве. Свети Сава јесте био и остао настављач доброга пастирства, онога пастирства које постоји и које је утемељено Самим Господом Исусом Христом и зато данас и читамо Јеванђеље о Добром Пастиру. По узору на Господа Исуса Христа и Његовом силом и снагом Свети Сава је нама као своме стаду отворио пут кроз једина истинска и права врата, кроз Господа Исуса Христа као Богу Оцу, ка Ономе Који нас је створио, Који нас одржава у животу и Који нас увек и изнова зове и призива у Своје будуће небеско Царство. Нека је, данашњи празник Светога Саве, срећан и благословен свима нама и свим људима овога света. Нека би, Господ молитвама Светога Саве помиловао цео свет, помиловао све наше сународнике који још увек нису пришли словесном и Христовом стаду и који се не налазе унутар спасенога тора. За њих и за све остале који се још увек не налазе у Цркви, ми се молимо и надамо се да ће над њима бити остварене оне Господње речи који кажу и друге овце имам, које нису из овога тора и те ми ваља привести, и чуће глас Мој и биће једно стадо и један Пастир. Нека би Господ дао, молитвама Светога Саве, да у нашем народу и у целом свету владају љубав, мир, спокој и сви они дарови Духа Светога који представљају истинске дарове и плодове будућег царства Божијег коме се надамо и које ишчекујемо. Нека би Господ дао да се и данас причестимо Његовим Животворним и Пресветим Тајнама на отпуштење грехова и на живот вечни, молитвама Светога Саве и свих Светих, амин.