ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, НОВОСТИ, ОСНАБРИК

Беседа Епископа Јована – Субота 1. недеље по Духовима – Оснабрик

У суботу, 25. јуна 2022. Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светога великомученика Георгија у Оснабрику уз саслужење свештенства Епархије диселдорфске и немачке. Након богослужења сви присутни су се упутили на оближње оснабричко гробље да би одржали помен и одали част прецима оснабричких Срба, официрима и војницима Краљевине Југославије, пострадалим у заробљеничком логору Офлаг (VI/C) Оснабрик 06. децембра 1944.

Јеванђеоска беседа Владика Јована у прилогу вести:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драги оци свештеници саслужитељи, драги оче ђаконе, драги господине потпуковниче, драга браћо и сестре, драги Оснабричани. Драго ми је да смо данас на овом месту заједно, да поново прославимо Видовдан, који је за нас Србе један од најзначајнијих дана и празника. Видовдан није само сећање на једну битку у којој су се две војске сукобиле и у којој је она мања, српска доживела порез од моћније турске, него је Видовдан и дан и празник на који се, кроз ту битку, нама као народу отварају очи и нове перспективе. То је догађај у којем и кроз којег благодат Божија посећује наш народ не само у оно време него и до данашњег дана и кроз љубав коју су наши преци и свети ратници показали, полажући своје животе за своје ближње, дакле, кроз ту љубав, благодат Духа Светога свим потоњим генерацијама, не само српског народа него свим генерацијама људи добре воље, даје залог истине о истинском људском достојанству а то је достојанство слободе у Васкрслом Христу. Таква слобода пред собом види Васкрслог Христа као једно и једино и највеће мерило смисла живота и постојања, она није уплашена пред надмоћностима и силама овога света, него је охрабрена љубављу, истином, лепотом и правдом којом благодаћу Духа Светога видимо испред себе, даровану нам васкрсењем Христовим. Драга браћо и сестре, они који су се пре нас упокојили, нису мртви у Христу Господу и ми који смо данас живи, бићемо или у Господу упокојени или преображени у нову славу када Он поново дође, али у сваком случају, сви ћемо, како чврсто верујемо, бити васкрснути о дану Његовог Другог и славног доласка. У тај дан васкрснуће не само сви косовски мученици и они који су страдали и упокојили су после њих, него и сви људи целог света који су икада рођени. Након свеопштег васкрсења отпочеће вечан и блажен живот у који нас је позвао Господ Исус Христос. Њега нам је открио својим целокупним домостројем спасења од Свога рођења до Свога вазнесења на небеса. Он нас најнепосредније позива на свакој литургији на ону исту Свету трпезу за коју је позвао своје ученике и апостоле. Позива нас да дођемо, да смирено и скрушено седнемо и када нам Он пружи Своје Тело и Своју Крв, да у највећем смирењу, са страхопоштовањем и побожношћу примимо и да их се никада не лишавамо јер су они залог вечног живота и нашег васкрсења. По предању, Свети кнез Лазар је своју војску, уочи боја на Косову, повео на Свету Литургију и на Свето причешће. Из тога видимо колико је Свето причешће и тада било важно за свест нашег народа. Нека би Господ дао да данашњи празник прославимо у љубави и на духовну корист свих нас, сећајући се, нарочито данас, косовских и свих осталих мученика. Хвала вам, драга браћо и сестре, што сте дошли у овако великом броју да прославимо овај велики и значајан празник. Од срца честитам оцу Маринку, председнику Новици и свима вама из Оснабрика. Нека вас Бог благослови и сачува свагда сада и у векове векова.