ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Бесједа Епископа Григорија на Велики четвртак – Диселдорф

На Велики четвртак, 13. априла 2023. године када се наша Света Црква сјећа и прославља догађај установљења Свете евхаристије на Тајној вечери, Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Њемаче служио је Свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светога Саве у Диселдорфу. Епископу Григорију саслуживали су Епископ хумски г. Јован и свештеници Архијерејског намјесништва за Сјеверну Рајну Вестфалију.

Бесједа Епископа Григорија:

Драга браћо и сестре, драги оци свештеници, данас је дан када је установљена Света евхаристија, дан у коме је Господ открио како ће бити са нама у све дане до свршетка свијета. Дан у коме је Господ показао крајње смирење, спустивши се и до крста и до погребења, дан када нам је открио Своје царство уочи дана када ће сваку своју ријеч запечатити Својом крвљу. Прије него што је дао да Га људи разапну на крст, Он је објавио Своје царство. Његово царство је у томе да имамо удјела у Његовом животу, тј. у животу вјечном. Данас, док смо читали Стари завјет и Нови завјет, Апостол и Јеванђеље, открило нам се нешто веома важно, нешто што смо безброј пута чули, када је Господ пришао апостолу Петру и рекао му да хоће да опере његове ноге. Петар, типичан човјек, плаховите нарави, јаке природе и увијек гледајући са људске перспективе каже Му зар Ти да опереш моје ноге, то неће бити а Христос му каже ако не оперем твоје, онда нећеш имати никаквога удјела са Мном. Петар, више срцем него умом и више Божанским и благодатним сазнањем него било чиме другим, каже не ноге, него и руке и главу и све да ми опереш, јер ако немам удјела са Тобом онда немам живота, нема ничега. И ми, браћо и сестре, шта смо чинили данас? Узели смо учешћа у животу Христовом, ми смо узели тај комад који нам Он даје као удио Његовог тијела… Велики Учитељ, Владика Атанасије, поред кога сам имао прилику да живим је говорио то је као када те мајка спрема на пут па ти стави комад хљеба у торбу и каже ово ти је за пута, без тога не би преживио. Тако је нама Христос дао ово за попутнину и за живот вјечни, како каже једна литургијска молитва, да бисмо преживјели и да бисмо већ овдје и сада окусили и видјели да је Благ Господ. Ето, браћо и сестре, шта смо данас славили. Неизмјерно сам захвалан на вашој жртви, на вашој љубави, на овој заједничкој молитви. Неизмјерно сам захвалан нашим свештеницима из Архијерејског намјесништва за Сјеверну Рајну Вестфалију са нашим Владиком Јованом и нашим протама Неђом и Јованом. Велика је ово тајна, браћо и сестре, нема ријечи које могу описати ову тајну, о њој можемо говорити изнова, дуго и дуго и никада не можемо у потпуности да откријемо у чему је та тајна. Оно што је добро, оно што не можемо да искажемо, што не можемо да откријемо, можемо да осјетимо и то је данашњи благослов. Бог вас благословио и свако добро даровао.