НОВОСТИ, ФРАНКФУРТ

Црквена општина Франкфурт – Духовна брига и препорука – Крсна слава

Шта је слава и како славити?

Период слава и прослава Светих, као породичних молитвених заступника интезивно креће од октобра.

Многи вјерници поставили су питање:

Како славити сада? Као и прије, наш је одговор.

А то значи:

Славити Васкрслог Господа, Побједника гријеха, смрти и ђавола.

А на празник који је Црква одредила да се слави (Свети Тома, Киријак Отшелник, Сергије и Вакх, Света Петка, итд) спремити славски колач, кољиво, вино и списак са именима живих и упокојених, па однијети у парохијску цркву (најљепше на Литургију Свету) или уочи славе. У цркви узети славску свијећу и мању за кољиво. Колач славски симболизује ,,Хљеб небески” или ,,ману” (којом је Изабрани народ у пустињи Господом храњен), то јест: Сина Божијег, Исуса Христа, Богочовјека, Који се жртвује на крсту и излива своју крв пречасну за нас. Зато се хљеб реже са доње стране (меке) која символизује људску природу Христову и прелива вином. И ми цјеливамо хљеб (свештеник и вјерник између себе), говорећи: Христос је посреди нас!

А вјерник одговара: И јесте и биће.

Хљеб носи послије домаћин кући и дијели славарима. И то је литургијски дио славе ,,Домаће Литургије” када раздељујући Христа између себе исповједамо Онога Који Се ,,дијели и раздељује али никада не нестаје”.

Кољиво симболизује смрт и васкрсење.

Пшеница се посије у земљу да проклија и донесе род. И ми, живимо сада тако да и кад умремо живи будемо у Христу Исусу по ријечима апостола Павла.

Свијећа гори у дому славара, симболизујући вјеру чврсту и непоколебљиву, кадионица и тамјан чистоту вјере и молитву Господу.

Како славити сада у ово вријеме пандемије?

Нећемо се бавити теоријама и негирањем. Знамо лично да су многи епископи и свештеници обољели и оздравили а неки се и упокојили од ове пошасти, на жалост.

Треба да се бавимо помагањем и посјетама обољелима, да ли у болницама или домовима.

Свим медицинским радницима се искрено дивимо и молимо се за њих.

Због актуелне ситуације ПРЕПОРУЧУЈЕМО нашим парохијанима сљедеће:

Славите славу као и до сада, као што је објашњено, али у кругу своје породице.

Нека опрез надвлада емоције и срце, а разум и љубав хришћанска буде узајамно разумијевање.

Пријатељи, кумови и родбина да буду са нам у молитвама за здравље и напредак.

Будимо одговорни домаћини и ЧОЈСТВОМ заштитимо наше најближе, које волимо.

Пратићемо пажљиво ситуацију и као ваши брижни пастири обавјештавати Вас о актуелној ситуацију, а све у складу са инструкцијама и обавезама према обавјештењима надлежних институција.

06.10. 2020 актуелно обавјештење од надлежних институција у Франкфурту:

“Das gilt ab Freitag für Frankfurt

Frankfurt erhält eine Sperrstunde ab 22 Uhr

Hochfrequentierte Einkaufsstraßen und -zentren dürfen nur noch mit Mund-Nasen-Schutz betreten werden

Private Feiern werden im öffentlichen Bereich auf 25 Personen beschränkt, im privaten Raum gilt die dringende Empfehlung, Feiern auf höchstens 10 Personen zu beschränken

An bestimmten öffentlichen Plätzen und in Parks gilt ganztägig ein Alkoholverbot

Der Frankfurter Herbstmarkt wird mit einem verschärften Hygienekonzept neu unterlegt und nach Angaben der Stadt auf einen noch unbestimmten Termin verschoben

Die Liste der betroffenen Parks, Plätze und Einkaufsbereiche soll bis Donnerstagvormittag vorliegen. Die Sperrstunde betrifft laut Oberbürgermeister die Gastronomie, also Restaurants, Kneipen und Bars. Veranstaltungen wie Kino, Theater oder Konzerte seien davon nicht betroffen. Auch hier soll am Donnerstag mehr Klarheit herrschen.”

Нека молитвама свих Светих Господ подари свима Вама здравље духовно и тјелесно и да на многе године славите Господа и своје крсне славе.

Славите Бога јер је Добар, алилуја, јер је до вијека милост његова, алилуја.

Ваши свештеници

Црквена општина Франкфурт