БЕРЛИН, ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, НОВОСТИ

Епископ хумски г. Јован служио Литургију пређеосвећених дарова у Берлину

У петак, 18. марта 2022. године Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован, уз саслужење свештенства Саборног храма Светога Саве, служио је Свету Литургију пређеосвећених дарова у Берлину.

Целокупна беседа Епископа хумског у прилогу вести:

У име Оца и Сина и Светога Духа! Хвала свемилостивом Господу што нам је омогућио да се данас саберемо на овом светом месту и што нас је у ове дане поста нахранио својим Пресветим Телом и својом Пресветом, Часном и Животворном Крвљу.

Ми смо, драга браћо и сестре, у данима Великог, Часног поста, у данима припреме за свето и славно Христово Васкрсење, којим све што постоји и сви који постоје, и сви који су постојали и који ће постојати бивају благословени. Христовим Васкрсењем нам бива откривен смисао постојања света и човека, нашег људског достојанства и достојанства целе творевине у којој смо призвани. То достојанство је такво да је човек призван да живи у Царству Божијем, радујући се заједно са Богом и свим светим анђелима у љубави, без муке, без страдања, без бола, без зараћености са сопственом савешћу, другим људима и светом који нас окружује. Ми, нажалост, видимо да у наше време, и не само у наше, на планети на којој живимо и коју нам је Бог дао, првобитно као рајско место сладости, дивљају ратови. Многи од нас су већ преживели страшне ратове и страшна ратна разарања на просторима бивше Југославије те знају сву бол коју такво страдање носи.

Драга браћо и сестре, ратови широм света нису ништа мање страшни, дискриминација различитих појединаца и група широм света није ништа мање страшна од рата у Украјини, који нас због просторне и медијске блискости ових дана највише заокупља. Та страхота у којој се човек налази захтева превазилажење. Свету и човеку потребни су људи миротворци и пацифисти јер је и Христос казао Блажени миротворци јер ће се синовима Божијим назвати, али нам је превасходно потребно једно суштинско превазилажење свељудске и свечовечанске палости, превазилажење које ће ослободити наша срца и наше умове од трзавица и неспокојстава, свих врста немира и зараћености.

Нека би Господ у ове свете и великопосне дане дао да нам се срце отвори, да осећамо божанску вољу мира, мира који нам је сам Господ Исус Христос дао. Када настане време рата, знамо ми који смо га искусили, људи на неки начин потпуно измене своју природу и ту више нису присутни само људи, него се целокупна ситуација претвара у једно демонско ратно поприште, где правила здравог разума, чистог ума и самилости више не владају. Зато нека би Господ дао да се отворног срца молимо за све људе који страдају, не само у Украјини него било где на свету, и да свима којима је потребна помоћ  изађемо у сусрет да превазиђу страшно стање рата.

Још једном нека је хвала Богу што нас је сабрао да се причестимо његовим Пресветим и Животворним Тајнама. Верујемо да је то храна која нам је неопходна, и онима који у овом свету имају прилике да уживају у скупоценим јелима, и онима потребитима. Јер то је храна коју ћемо, ако Бог да, јести у будућем Царству, њоме ћемо бити нахрањени и благословени. Верујемо и молимо се да Господ на све нас излије своју милост и превазиђе муку, тугу и немир свакога од нас.

Да нам Господ подари благослов мира који ћемо сви понети у свет са овог светога места, бивајући сведоцима и миротворцима по заповести Божијој! Амин.