НОВОСТИ, ШТУТГАРТ

Храмовна слава храма Сабора Срба светитеља у Штутгарту

У недељу 12. по Духовима, на празник Сабора Срба светитеља, 12. септембра 2021. године, прослављена је храмовна слава у Штутгарту.

Обележавање Храмвне славе почело је у навечерје празника вечерњим богослужењем са петохлебницом које је служио протонамесник Миленко Бакмаз, парох штутгартски.

На дан празника у штутгартском храму, сходно прописаним мерама покрајинске владе, а у вези актуелне ситуација са пандемијом корона вируса, те ограниченим бројем присутних верника, служене су две Свете Литургије. Прво литургијско сабрање служио је протонамесник Миленко Бакмаз са почетком у 8:00 h, а другим литургијским сабрањем, са почетком у 10:00 h началствовао је протојереј Станко Ракић, парох штутгартски, уз саслужење јереја Александра Бијелића, клирика Епархије славонске и парохијског ђакона Бојана Јарића.

Након евхаристијских сабрања, настављена је славска свечаност благосиљањем славских знамења, резањем славског колача, те избором домаћина славе за наредну годину.  Домаћини наредне славе су породице г-ђе Милке Цигулајкић, г-ђе Браниславе Пузигаћа, г-ђе Мирјане Мишић и г. Марка Головинског.

Отац Станко и отац Миленко, обраћајући се и честитајући храмовну славу својим парохијанима, захвалили су се овогодишњим кумовима и домаћинима славе, породицама г-ђе Јагоде Симовић, председнице Кола Српских Сестара у Штутгарту, г-ђе Драгице Глишић и г. Вељка Шљуке, истакавши жал што ево и другу годину за редом, због актуелне пандемије, нисмо у могућности одржати прославу у градској сали како је то и била вишедеценијска пракса наше црквене заједнице, а с друге стране, истакли су наду да ћемо наредну храмовну славу обиљежити и свечаним ручком и народним весељем, бољег здравља и окружења. На крају је исказана благодарност Господу и свим Божијим угодницима и светитељима из нашег рода, за евхаристијска сабрања, као и захвалност великом броју парохијана који су узели учешћа у истим својим присуством, молитвеним учешћем и причешћем.

У порти храма, уприличено је кратко послужење за све присуте, а старешина храма, протојереј-ставрофор Борисав Симић је испред Управе ЦО и свештенства, чтечевима, појцима и туторима, поделио Света Писма са посветом, у знак захвалности за ревност и помоћ, као и за на делу показану љубав према својој светој цркви.

Управа ЦО Штутгарт