КАСЕЛ, НОВОСТИ

Храмовна слава у Липштату

У двадесет и четврту недељу по Духовима, 22. новембра 2020. године прослављена је храмовна слава Свети Стефан Дечански у Липштату. Светом Литургијом началствовао је надлежни парох каселски, јереј Марко Радмило.

Након прочитаног одељка из Светог Јеванђеља, отац Марко се обратио верницима речима: „Господ је моја крепост, Спаситељ и Избавитељ мој, ево два исцељења, два чуда која чини Христос нас ради! Наиме увек Господ исцељује различите људе, разрешује их од грехова, милује и дарује јер воли човека. Тако исцели крвоточиву жену чија вера је била велика и васкрсава Јаирову кћер из мртвих! Шта значе речи да Христос исцељује? Значе учинити човека целим, вратити га у стање каквим га Господ створио. Човек бива болестан од грехова и страсти и долази до тешког телесног и духовмог стања, болестан је, пропада, умире…  Његово стање се мења, као биљке уколико не виде сунца и не хране се кишом пропадају, суше се! Господ Силан и Благ жели да се сваки човек спасе. За спасење је потребна вера, јер ко има веру колико зрно (семе) горушичино (једно од најмањих у природи), тај ће и поред најтежих животних потешкоћа бити спашен!

Свети Стефан Дечански, слава му и милост! Дивни чудотворац чије мошти су у манастиру Високи Дечани на нашем распетом Косову и Метохији. Многи болесни, немоћни, слаби одлазе Светом краљу Стефану Дечанском на поклоњење али се тек по неко исцели, јер се морамо трудити око наше вере. Радећи на својој вери ми се враћамо Богу у загрљај, а он нас као и сваки родитељ учи и укори, али и пружа руку када паднемо и даје нам оно што нам је потребно, како каже једна молитва на Литургији – Раздели дарове свакоме према његовој потреби. Господ нас чека, трпи, очекује да му се обратимо. Тек када почнемо живети вером, мислити вером, осећати вером, лекови у Цркви од Лекара душе и тела постају делатни у нашим животима. Господа који је Диван и Милостив и Човекољубив, кога славимо и певамо у све векове, Амин!“

Након Свете Литургије освећена су славска знамења и одржан је помен Његовој Светости Патријарху српском Иринеју.