NOVOSTI, FRANKFURT

Nedelja mesopusna – Poseta visokih zvaničnika grada Frankfurta hramu Vaskrsenja Hristovog

Divan sunčan dan u metropoli Frankfurtu ulepšao je jedan događaj u hramu Vaskrsenja Gospodnjeg. U Nedelju mesopusnu na praznik Svetih mučenika u Evdokiji, služene su dve Svete Liturgije. Prvu Liturgiji je služio protojerej Slobodan Tijanić, a drugu starešina hrama, protojerej-stavrofor Simon Turkić. Ova nedelja je bila istinski praznik grada Frankfurta jer su našu crkvu posetili visoki gosti iz javnog života grada Frankfurta i konzularni predstavnici našeg naroda. Otac Simon se prigodnom besedom obratio dragim i uvaženim gostima.

Peti put Srpsku pravoslavnu crkvu u gradu Frankfurtu posetio je gradonačelnik Frankfurta gospodin Peter Feldman koji se na kraju službe prigodnim govorom obratio prisutnom narodu. Pored njega narodu se obratio i visoki predstavnik grada gospodin Majk Jozef i saradnica gradonačelnika i članica crkvenoopštinske uprave gospođa Milkica Romić. Ovaj događaj su uveličali svojim prisustvom i konzul Republike Srbije g. Branko Radovanović, konzul BiH g. Aleksandar Damjanac, predsednik kluba Kolo g. Saša Ćelić, predsednik kluba SKC Ofenbah g. Robert Jovanovski, predstavnik kluba iz Noj Izenburga g. Katarina Mihailović Đurić, predstavnik Srpske književne radionice g. Branimir Mitrović, predstavnici crkvene uprave, predsednik CO Frankfurt g. Marko Tomić, podpredsednik, ipođakon Mladenko Žarić i drugi. Na Svetoj Liturgiji toržestveno je pojao hor ,,Sv. Vasilije Ostroški” pod dirigentskom palicom g. Dalile Đenović.

Obraćanje oca Simona uvaženim gostima:

Draga braćo i sestre,

Želim sa nekoliko riječi da pozdravim uvaženu gospodu, koji su nam danas došli u hram iz našeg lijepog grada Frankfurta.

Sa gospodom ovde prisutnom, naša srpska zajednica ima takav odnos da se istinski ispunjava izreka: ,,Brat je mio ma koje vere bio.“

I zato kažem i vama uvažene dame i gospodo, draga braćo i sestre.

Dragi i poštovani gradonačelniče G. Feldman, peti put nam dolazite u posjetu. Vi ste ovde domaćin, a ne gost. Svakim vašim dolaskom naš hram je sve ljepši. Tako da vas molimo dolazite nam često jer će i hram i centar biti još ljepši. Hvala vam mnogo na vašoj pozitivnoj energiji i lijepom osmjehu koje nam uvijek upućujete.

Dragi i poštovani G. Majk Jozef, grad Frankfurt postaje megalopolis a Vi ste jedan od temelja svijetle budućnosti ovog grada. Imamo privilegiju da ste naš prijatelj. Molimo Boga da Vam podari mnoge godine i da svi zajedno vidimo ljepotu i budućeg velikog grada Frankfurta.

Dragi brate Tobias, nedavno su nas napustili veliki ljudi. I tvoj otacm, Hans Jirgen je veliki gubitak i za našu zajednicu i za mene lično. Njegove oči gledale su raj i ubjeđen sam da je u raju. Budi nam prijatelj, a već i jesi, kao tvoj mnogopoštovani otac.

Dragi G. Branko, konzule R. Srbije i dragi G. Aleksandre, konzule Bosne i Hercegovine, naš zajednički rad ovdje je simfonija. Primjer drugima. Zahvaljujući Vašoj mudrosti.

Dragi predstavnici srpskih klubova, zahvaljujem vam se na ljubavi i pomoći vašoj Crkvi. Neka Vam Gospod podari sve najbolje.

Sehr geehrte Damen und Herren,

Ich möchte vorerst ein paar Worte an die verehrten Herren richten, welche uns heute in diesem Gotteshaus in Frankfurt besuchen,welche ich zurecht als Herren bezeichnen kann.

Unsere serbische Gemeinde hat mit den hier Anwesenden eine solche Beziehung, dass sich das Sprichwort: „ein Bruder ist rechtens, egal welchem Glauben er angehört.“ bewahrheitet. Deswegen sage ich auch zu Ihnen, verehrte Damen und Herren: liebe Brüder und Schwestern.

Sehr geehrter Bürgermeister Herr Feldmann: zum fünften Mal kommen Sie uns nun besuchen. Sie sind hier sozusagen einer von uns, nicht nur Gast. Mit jedem Mal in dem Sie kommen, ist dieser Heilige Tempel immer schöner. Deswegen bitte ich Sie uns öfters aufzusuchen, da unser Zentrum hier auch immer weiter voranschreitet und schöner wird. Ich bedanke mich herzlich bei Ihnen, für Ihre positive Energie und Ihr Lächeln, welche Sie uns immer entgegen bringen.

Sehr verehrter Herr Maik Josef, die Stadt Frankfurt wird zu einer Megapolis und Sie sind eins der Fundamente der noch großen Zukunft dieser Stadt. Es ist ein Privileg Sie hier als Freund und „Verbündeten“ bezeichnen zu dürfen. Möge Gott auf unsere Fürbitten Ihnen ein noch langes Leben Gewehren auf viele Jahre, sodass wir alle zusammen die Herrlichkeit der Zukunft der Metropole Frankfurt bestaunen können.

Geehrter Bruder Tobias, vor kurzem sind große Menschen von uns gegangen. Und dein Vater Hans Jürgen ist ein großer Verlust, sowie für uns als Gemeinde, so auch für mich persönlich. Seine Augen haben in den Himmel geschaut und ich bin überzeugt, dass er jetzt im Paradies, an einem besseren Ort ist. Sei ein Freund dieser Gemeinde, was du auch schon bist, genau so wie dein ehrwürdiger Vater.

Geehrter Herr Branko, Konsul der Rebublik Serbien: unsere Zusammenarbeit hier ist eine Sinfonie. Ein Vorbild für andere,dank Ihrer Weisheit.

Geehrte Vorsteher der serbischen Vereine, euch danke ich für die Liebe und Unterstützung welche ihr eurer, unserer Kirche bietet. Möge Gott euch mit allem Guten segnen.

Uprava CO Frankfurt