БЕРЛИН, ВИДЕО, НОВОСТИ

Парастос на ратном гробљу Лукенвалде

Српска православна црквена општина Берлин, већ 30 година заредом, организује парастос на Ратном гробљу у Лукенвалде. У том граду који се налази 50 километара јужно од Берлина, у време Другог светског рата постојао је Радни логор за ратне заробљенике (Stalag IIIA) у који су довођени ратни заробљеници из целе Европе, међу њима и бројни припадници Југословенске Краљевске војске, после априлског слома 1941.г. На жалост, због болести и исцрпљености њих 60-так није дочекало крај рата и ослобођење логора. Они су сахрањени на заједничком гробљу за ратне заробљенике у близини града. Поред парцеле на којој су сахрањени наши ратни заробљеници, постоје парцеле на којима су сахрањени француски, италијански, пољски и руски заробљеници. На српској парцели постоје 58 гробних плоча која су обележена именима, годинама и местом рођења и годином смрти, а за 6 особа које су сахрањене не постоје подаци.

Ове године, у суботу пред Видовдан 26.06.2021. године, парастос за све овде почивше служили су берлински пароси, протојереји-ставрофори Драган Секулић и Вељко Гачић. После богослужења, бираним речима обратили су се: о. Драган Секулић, градоначелница града Лукенвалде, госпођа Елизабет Херцог-фон дер Хајде (Elisabeth Herzog-von der Heide), први саветник амбасаде Републике Србије у Берлину, госпођа Милица Топаловић и велики поштовалац и пријатељ нашег народа, госпођа др. Ерика Косе, која је прочитала три песме познатих српских лиричара на немачком језику.

На крају су градоначелница града Лукенвалде, госпођа Херцог-фон дер Хајде и Прва саветница амбасаде Србије у Берлину, госпођа Милица Топаловић заједнички положиле венце свежег цвећа на спомен-плочу, која се налази на самом уласку у гробље.

Видео, фото: Бранислав Ђорђевић

Gedenkfeier am Kriegsgefangenenfriedhof in Luckenwalde

Die Serbisch-orthodoxe Kirchengemeinde in Berlin organisiert seit 30 Jahren eine Gedenkfeier am Kriegsgefangenenfriedhof in Luckenwalde. In dieser Stadt, 50 km südlich von Berlin, gab es im Zweiten Weltkrieg ein Arbeitslager (Stalag IIIA), wo Kriegsgefangene aus ganz Europa aufgenommen wurden. Darunter auch zahlreiche Soldaten der Jugoslawischen Königlichen Armee, die nach dem Krieg in Jugoslawien, im April 1941, als Kriegsgefangene hierher kamen. Circa 60 Gefangene überlebten das Kriegsende und die Befreiung aus dem Lager nicht. Gründe dafür waren größtenteils Erschöpfung und Krankheit. Sie wurden, auf einem gemeinsamen Kriegsfriedhof in Stadtnähe, zusammen mit französischen, polnischen, italienischen und russischen Kriegsgefangenen, begraben. 58 Grabstätten wurden mit Namen, Geburtsjahr und Sterbejahr gekennzeichnet. Sechs weitere Personen gelten als unbekannt.

In diesem Jahr, am Samstag vor „Vidovdan“, den 26.06.2021, zelebrierten die  Erzpriester der Berliner Gemeinde Dragan Sekulic und Veljko Gacic die Gedenkfeier, für die hier begrabenen Kriegsgefangenen. Nach dem Gottesdienst wurden die Festreden von  folgenden Beteiligten gehalten: Erzpriester Dragan Sekulic, Bürgermeisterin der Stadt Luckenwalde, Frau Elisabeth Herzog-von der Heide, erste Botschaftsrätin der Botschaft Republik Serbien in Berlin, Frau Milica Topalovic und Frau Dr. Erika Bosse, die am Ende drei Lieder der serbischen Poeten in deutscher Übersetzung vorgetragen hat. Zum Schluss haben die Bürgermeisterin und die Botschaftsrätin zusammen die Blumenkränze an die  Gedenktafel angebracht.