BREMEN, NOVOSTI

Proslava Badnje večeri u Bremenu

Proslava Badnje večeri u bremenskom hramu je već dugi niz godina simbol verske, duhovne i kulturne prisutnosti srpskog naroda u Bremenu i okolini. Učestvovanje u večernjoj službi i paljenju badnjaka postalo je praksa za vernike u parohiji, ali i za mnoge građane Bremena zainteresovane da na pravoslavni Božić nauče nešto o pravoslavnom bogosluženju i običajima koji prate naš crkveni život.

Večernju službu služili su nadležni paroh bremenski protojerej Saša Momirović uz sasluženje đakona Ilije (Schlepegrel) – Gruzijska pravoslavna crkva i uz pomoć parohijskih čtečeva pri hramu.

Nakon večernjeg bogosluženja, uz blagoslov i grančicu badnjaka, parohijani su zajedno učestvovali u paljenju badnjaka.

Uz plamen badnjaka i uz parohijsko posluženje kuvanog vina i rakije vernici su jedni drugima čestitali Badnjak i zaželjeli jedni drugima mir, dobro zdravlje i uspeh u Novoj godini.

Na božićno jutro služena je božićna Liturgija na kojoj je učestvovao veliki broj parohijana i ako je bio radni dan.

Nakon Svete Liturgije pročitana je božićna poslanica Patrijarha srpskog G. Irineja, kao i božićni pozdrav i blagoslov nadležnog Arhijereja Gospodina Grigorija.