НОВОСТИ, ХИМЕЛСТИР

Прослава лекарске славе у манастиру Химелстиру

Манастир Химелстир, 17. новембра 2018.

17. новембра 2018. године српско лекарско друштво из Немачке свечано је прославило своју славу, Свете бесребренике Козму и Дамјана, у манастиру Пресвете Богородице у Химелстиру. Ове године обележава се четрдесетогодишњица од оснивања друштва, које је далеке 1978. године основано као „Љубитељи српске културе“. Прва слава је прослављена у дому оснивача овога друштва др. Слободана и Славке Теодоровић у Ретену поред Хановера, а све остале славе прослављене су у манастиру у Химелстиру, као и ове године.
Прослава је почела вечерњим богослужењем, које је по благослову Његовог Преосвештенства Господина Григорија Епископа Дизелдорфског и Немачког, служио протонамесник Александар Перковић парох каселски. Након вечерње службе и сечења славског колача, које је ове године припремио домаћин овогодишњег сабрања др. Ђорђе Марковић из Дармштата са породицом, отац Александар је прочитао посланицу Епископа Григорија коју је упутио лекарима:
„Драги пријатељи, господо лекари, радује ме што сте се данас окупили да прославите свету браћу Козму и Дамјана, два дивна хришћанска великана, бесребрне лекаре и светле узоре вашега еснафа. Чини ме посебно радосним сазнање да ваше удружење, основано још у време епископа Лаврентија, није прекинуло сада већ дугу традицију сабирања на овај празник. Многи од оснивача удружења данас нису више међу нама, али данас су ту њихова деца и неке нове генерације лекара. Дивно је што ова племенита традиција остаје непрекинутом. Моју радост због тога што се у љубави сабирате донекле умањује једино чињеница да данас нисам у могућности да будем са вама.
Лекарска служба је посебно узвишена због чињенице да према људској боли не остаје равнодушна. У томе лежи њена блискост са оним што је чинио Господ Исус Христос, лекар душа и тела наших, који, како нам показује прегршт јеванђеоских примера, немоћи болних исцељује. Отуда је служба лекарска, због емпатије према болнима и немоћнима, уједно и дубоко хришћанска. Сведоци смо времена када наши лекари и други медицински радници више него икада раније долазе у Немачку. Осећам зато пастирску потребу да вам
препоручим да ваша окупљања буду што чешћа, и да се прошире и на друга места, за шта ћете имати подршку и благослов Цркве.
Са надом да ћемо се на неком од тих сусрета у што скоријем року заједно окупити, од срца желим свим члановима лекарског удружења срећну и благословену славу.“
Славље је настављено у манастирској сали уз богату трпезу и пригодну музику за коју се побринуо домаћин Ђорђе и председник лекарског друштва др. Милан Станковић из Кобурга.
Као никад до сада, приметно је било и присуство младих лекара, стоматолога, и медицинских радника који су у последњих две три године стигли у Немaчку.
Оно што је посебно завредило пажњу свих присутних, било је присуство лекара који су основали ово друштво, поред докторке Славке Теодоровић ту је био и др. Душан Драгојевић, као и проф. др. Павле Станковић, који су били присутни и на тој првој слави далеке 1978. године.