НОВОСТИ, ФРАНКФУРТ

Прослава празника Светога Саве првог архиепископа српског – Франкфурт

Празник Св. Саве у Франкфурту је прослављен литургијским сабрањем. Свету Литургију у храму Васкрсења Господњег служили су сви франкфуртски пароси. Учитељице српског језика припремиле су посебан програм приложен у видео формату који представља компилацију дјечијих рецитала у славу и част Светом Сави. Вјерници су дисциплиновано испоштовали актуелне прописе превентивне заштите..

Бесједа оца Симона:

Ослонац

Раме за плакање потребно је сваком. ,,Мјесто гдје главу заклонити” тражио је човјек од кад јесте. И дуг период владала је таштина, све исто.

Док једног јутра зора није зарудила и витлејемска звијезда засијала.

Роди нам се Спас!

Он ,,Камен угаони“, ,,Хљеб Небесни“, Син Божији Господ Исус Христос.

Темељ и Кров.

Почетак и Крај.

Алфа и Омега.

Отац и Дух Свети са Њим одувијек и заувијек.

Откри нам Славу Божију.

Показа Свету Тројицу.

Избави нас из чељусти смрти.

Дарова нам нераскидиви Савез.

Подари нам Нови завјет.

Првина из мртвих и Нова Твар.

Укину таштину и побједи гријех, смрт и ђавола Васкрсењем Својим.

Он заиста васкрсе из мртвих!

И био је и остао и постаде нам Ослонац заувијек.

Исус Христос обожавани Јесте Господ, ком сав живот свој предајемо.

Он је Бог Који је наш Ослонац, Нада, Вјера и Љубав.

Љубав којој се клањамо.

Коју желимо и за Њим жуди срце наше да се распламса док удара у грудима!

Један мали дјечак прије мало више од осамсто година заволи изнад свега Господа Христа.

Он је као мален разумио да му је оца, ког је волио, највише подарио Онај Који Стефана још више воли од њега.

Његово најсветије живо биће, мајку Ану, која је била одраз отмености и љепоте анђеоске душе даровао је Господ Исус и воли је више од њега.

Два брата Вукана и Стефана, два му ока у глави за које би све дао, подарио им живот Спас Господ.

И када су му и отац и мајка и браћа говорили с љубављу ,,чадо Растко“, јер им је свима био најдражи; ко’ Свети Јован апостол и Богослов Христу, он је чуо Исуса Христа тихи глас, ,,превозљубљени, чадо“… И ујутро кад би га прије зоре будило срце препуно дара благодати Светога Духа, тај свечудесни дјечак који је можда био најсличнији дјечаку Исусу у том дјечачком узрасту, будио је оца свог ком се увијек дивио и мати своју која му је била као олтар чиста и лијепа и брата два, два голуба и сокола: ,,Хајмо, хајдемо, најдражи, јер малени су трудови наши и кратко нам је вријеме да се обогатимо Љубављу Христовом.“

Тако крепак, кротак, смирен, добар и свјеж дјечак. Светог дјечака Растка слушали су и родитељи и браћа, па и сви при дому Немањића и устајали радосно на јутрење и Свету Литургију. И он је ту био мали цар који им је свима собом показивао вјечно блаженство и свједочио је дјечак Растко да је он свој ум, срце и душу положио на Ослонац Који неће попустити.

Вјечити цвркут раја избијао је из њега и пратили су га сви око њега.

Свети Растко обуче се у ризу и постаде Свети Сава. Отац, чувши синов позив на јутрење јутрења дубоког остави престо и амбицију царства земаљског и поста сиромах, монах. Свети Симеон који још мало па замироточи.

Света Ана која бјеше Савино сунце на земљи остави свилу и обуче груб скерлет и поста Света мати, монахиња Анастасија.

А браћа, ко браћа! Ко’ младост коју је упрегнути тешко као младог коња вранца што копитима копа земљу. Смири њихову бурност и узлетјелост Сава Симеоном Мироточивим.

И Стефан Првовенчани поста Симон Монах а немирни Вукан Јован монах.

Сава је ослонивши се сав на Ослонац Који је Бог Исус Христос са Оцем и Духом Светим истим Ослонцем закрилио и просветио своје најдраже.

Сав свој народ је поставио на камен вјере. Темељ свој Србадији постао је Ослонац Који је Превозљубљени наш Спас Исус Христос. И зато је наш народ Светосавски приклонивши се и ставши на Ослонац Светог Саве сву своју наду и живот заклонио у Цркви Светог Саве.

У Цркву Христову, ,,Једну, Свету, Саборну и Апостолску“.

Зато је Српска православна црква до данас мајка сваком Србину а Бог Отац свима Духом Светим. Зато сваки дјечак и дјевојчица данас и сада и свугдје, свако Српче рецитује у спомен Светом Сави. Љубећи га, тог великог Свеца који је био Свет још као дјечак.

И ми овдје данас кличемо: ,,Да живимо сви у слози Свети Саво ти помози!

Почуј глас свог рода Српскога народа!“

И ми сада, баш сада у ово добо и вријеме пандемије своју главу у Цркви заклањамо, свој живот Христу предајемо.

Ослонац нам је исти Светом Сави.

Ослонац наш је неувењиви Вјенац славе Оца и Сина и Светога Духа.

Алфа и Омега.

Бог праотаца наших Авраама, Јакова и Јосифа, Господ Цара Лазара, Николаја Жичког, Аве Јустина, патријарха Павла, патријарха Иринеја, митрополита Амфилохија, исти Спаситељ Св. Саве и свих нас овде окупљених под духовним руковођењем нашег епископа Григорија.

Господ Исус Христос Коме приличи слава у све вјекове. Амин.

Срећна слава Св. Сава

У Франкфурту