ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ, ХИМЕЛСТИР

Прослављена слава Удружења лекара Свети бесребреници Козма и Дамјан – Химелстир

У суботу 19. новембра 2022. године у манастиру Успења Пресвете Богородице у Химелстиру прослављена је слава Удружења лекара Свети бесребреници Козма и Дамјан. Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Немачке осветио је славска знамења које су испред Удружења припремили овогодишњи кумови славе Душан и Бојана Голубовић . За све придошле чланове Удружења и остале званице приређена је вечера уз музику у трепезарији манастирског комплекса.

Владика Григорије је у својој пригодној беседи нагласио да су лекари људи који су свесни оног што је најважније у овом свету а то су живот и смрт. Колико је живот моћан и чудесан и колико је смрт извесна и страшна и како је важно да имамо ту свест и да у овом времену које нам је дато да живимо, поштујемо живот и да избегнемо смрт. Важно нам је да дођемо до смрти што је могуће часније, јер верујемо да Онај који нас је створио и увео у овај живот на тако чудесан начин неће да ми нестанемо заувек. Оно што је створено са толико љубави, тај чудесни човек, није могуће да је створено за смрт. Видимо да постоје болести које су последица многих различитих грехова а грехови нису само оно што људи мисле, него пре свега највећи проблем задаје један грех а то је неверовање у живот. Када не радимо све за живот онда је врло извесно да ћемо да се разболимо и да живот изгубимо. Зато је важно да лекари, пред чијим очима се људи рађају и умиру, разболевају и лече, да увек верују у живот, јер само тако може да се порази смрт. Смрт ћемо поразити не страхом од смрти него љубављу према животу. Због тога је лекарска служба толико узвишена, тешка и захтевна и због тога људи толико поштују лекаре и њихов позив, и често пред њима трепере. А једино што се очекује од лекара јесте да непрестано трепере пред животом који је често пред лекарским очима у опасности. Зато је свима потребна вера у Онога који нам је даровао и који ће нам тек даровати живот.