КАРЛСРУЕ, НОВОСТИ

Риза Преподобне мајке Параскеве у карлсруешком храму

На празник Светог Киријака Отшелника у парохији карлсруешкој  окупио се велики број парохијана како би присуствовали дочеку ризе Преподобне мајке Параскеве.

Прије скоро три године, са благословом тадашњег Епископа Сергија упућена је молба Митрополиту молдавском и буковском Теофану да храм у Карлсруеу добије дио ризе (одежде) у којој су претходну годину биле обучене мошти светитељке. Сваке године мошти Преподобне Параскеве се пресвлаче у нове одежде а старе одежде се одлажу у ризницу и дијеле на неколико дијелова, који се по благослову Митрополита дарују манастирима и црквама. Митрополит Теофан је крајем септембра благословио да храм у Карлсруеу који је посвећен овој славној светитељки добије дио ризе, што потврђује и пристигла грамата. Посебну захвалност дугује се оцу Богдану Старавашеу румунском свештенику из Баден-Бадена на чији предлог смо упутили молбу и који је ризу донио из  града Јашиа. Када је риза унесена у храм одслужен је акатист  Преподобној мајци Параскеви на румунском и српском језику. Акатист су служили протојереј Богдан Стараваше, протојереј Братислав Божовић, протојереј Слободан Дракулић клирик епархије горњокарловачке и надлежни парох протојереј-ставрофор Александар Шкорић.

У храму ће риза бити положена у посебан кивот који ће бити готов до краја године. ,,Надамо се да ће овај велики дар благодати Божије оснажити све наше парохијане и вјернике који ће долазити на молитву и поклоњење а истовремено додатно украсити наш прелијепи храм“, рекао је у својој бесједи надлежни парох, Александар Шкорић.