ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, КЕЛН, НОВОСТИ

Света архијерејска Литургија – Недеља 10. по Духовима – Келн

Његово Преосвештенство Епископ Дизелдорфа и Немачке господин Григорије служио је, уз саслужење свештенства храма и браће свештеника из наше Епархије, Свету архијерејску Литургију у храму Воздвижења Часнога Крста у Келну 29.августа 2021.

Свечаност поводом служења aрхијерејске Литургије додатно је увеличана одликовањем архијерејског заменика протојереја-ставрофора Неђе Јањића, орденом Светог мученика Јована Владимира. Овај орден наша Света црква изузетно додељује за посебно велике заслуге у служењу мисији наше цркве као и за подвиг исповедништва. Колико је велико признање примио прота Неђо говори и чињеница да је овим високим одликовањем до сада почаствовано свега неколико људи. Такође за велики труд и пожртвованост у служењу потребама Свете цркве и протиница Алка Јањић примила је почасно одликовање медаљоном са ликом Пресвете Богородице као и Архијерејску грамату Епископа Диселодрфа и Немачке. Господин Горан Адамовић награђен је такође Архијерејском граматом за многа учињена доброчинства нашој Светој цркви. Његовим трудом и жртвом и парохијска сала добила је потпуно нови изглед.

Прота Неђо и протиница Алка својим животима сведочећи највеће истине Светога јеванђеља, бивајући увек отвореног загрљаја и срца свима онима који приступају парохијској заједници, од Бога су узведени на високу лествицу врлина. Даровима којима их је сами Бог украсио служили су потребама нашег верног народа широм Немачке државе.

Тако је данашњи Свети празник заблистао светлошћу Христовог нерукотвореног образа и обасјавши открио на радост свима нама своја два светила прота Неђу и протиницу Алку са њиховом породицом који су по завршетку Свете службе приредили наставак заједничарења своме Владики и парохијанима као прави домаћини трпезе љубави. Радост и славље настављено је у црквеној сали и том приликом узнете су многе здравице, многе лепе речи подршке, честитања и лепих жеља у атмосфери најприсније братске љубави и поштовања. Нарочито је била дирљива и емотивна беседа о. Младена који се проти обратио као родитељу, као брату, као саслужитељу и као свом духовнику.

Својим виртуозним извођењем разних примерених мелодија одсвираних на клавиру атмосферу је улепшао и господин Лука Милосављевић, пианиста из Келна, који је био пратња за неколико лепо отпеваних песама које је припремила протиница Марина Јањић.

Придружујемо се и ми својим честиткама и лепим жељама, и молимо Господа и Спаса свих Христа, да у добром здрављу и крепости подари долгоденствије прота Неђи и протиници Алки,да нас и даље поучавају својим примером и својом љубављу и радују својим усавршавањем у врлини, да би и ми уз њих сигурније ходили стазама спасења, на многаја и благаја љета!

Управа парохије у Келну