НОВОСТИ, ХИМЕЛСТИР

Свети бесребреници Козма и Дамјан – Крсна слава Српског лекарског друштва

13. новембра 2020. године, у навечерје празника Светих бесребреника Козме и Дамјана, Српско лекарско друштво из Немачке обележило је своју крсну славу, у храму Светог цара Константина и царице Јелене у Хајлброну. Због епидемиолошке ситуације и околности у којима се налазимо, не само ми, него и цело човечанство, изазвано пандемијом корона вируса (COVID-19), ове године, по први пут, још од оснивања друштва, далеке 1978. године, и прве славе која је прослављена у дому њиховог оснивача др Слободана и Славке Теодоровић у Ретену поред Хановера, слава је обележена изван манастира Химелстира.

Кум овогодишње, четрдесет и друге по реду, славе био је господин др Владимир Бабић из Вирцбурга са породицом. Након вечерњег богослужења, чин благосиљања и освећења славских знамења, по благослову Његовог Преосвештенства Господина Григорија, Епископа Диселдорфског и Немачког, обавио је протонамесник Миленко Бакмаз, парох штутгартски.

Иако ове године нисмо били у могућности да славље обогатмо славском трпезом и пригодном музиком, како је то до сада била пракса и традиција, ипак радује чињеница да се и поред тешких околности није прекинула, већ сада дуга традиција, обележавања лекарске крсне славе. Поред чињенице да је лекарска служба посебно узвишена, данас више него икада изражавамо захвалност за сав труд и надљудски напор који сви доктори и здравствени радници, широм света, улажу, несебично себе дајући у борби против корона вируса. Исто тако, молимо се Господу, и Светим бесребреницима и чудотворцима Козми и Дамјану, да свима вама подаре здравља, снаге и истрајности, да би и ви, и сви људи којима је ваша помоћ потребна, из свега изашли не само као победници, него и са сазнањем да спашавајући „и једног од оних Христових малих“, што је у суштини сваки човек, Богу службу чините. – истакао је о. Миленко у својој беседи.