ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Владика Григорије богослужио у храму под Горицом

У недјељном дану када прослављамо Св. свештеномученика Дионисија Аеропагита и Патријарха српског Пајсија Јањевца – Епископ дизелфдорфски и све Њемачке г. Григорије служио је јутрос са подгоричким свештенством Свету архијерејску литургију у храму под Горицом.

Преосвећеном Владици саслуживали су: прота Милун Фемић, дугогодишњи старешина Цркве Св. Ђорђа, протојереј Мирчета Шљиванчанин старешина овог древног храма, протојереј-ставрофор Гојко Перовић, архијерејски намесник подгоричко-колашински, протојереј-ставрофор Милета Кљајевић, протојереј Јован Радовић и ђакон Лука Павићевић.

Благољепију појања допринео је хор Светосавник, руковођен хоровођом  Ратком Вујачић, који је одговарао на литургијске возгласе.

Након прочитаног јеванђелског зачала словом поуке сабранима у храму Господњем обратио се Његово преосвештенство Еписком дизелфдорски, г. Григорије:

,,За нас хришћане након хиљаде година, свештенике, вјерне  и наследнике Апостола, важно је шта значи кад Господ каже: Учинићу вас ловцима људи!”, подсјетио је Владика на одјељак из данашњег Јеванђеља, указујући да је то мрежа изаткана од ријечи Божије, мрежа која је бачена снагом милости и благодати Господње, којом се не заробљавамо већ ослобађамо.

Владика је истакао да смо сви ми који смо у Цркви, ухваћени том мрежом. Те када смо пристали да будемо уловљени, кад смо пристали да нас дотакну ријечи благодати Божије, спуштени смо у воду и умили смо се водом поновног рођења – родили се за живот вјечни, гдје тако, окупани и опрани, бивамо ослобођени од свих уза које нас везују за све оно што је пролазно.

Преосвећени је истакао да иако смо крштени, нећемо се сасвим ослободити смрти и болести, али да ћемо стално добијати храну живота. Зато је важно да запамтимо данашњу ријеч у Јеванђељу, којом се каже Апостолима да иду у дубину и да баце своје мреже дубоко.

,, А то значи да се не бакћу у плићаку овога свијета, да се не мувају по муљу и блату – већ да иду у дубину гдје је бистрина; тамо је тајанствено и тамно, и помало неизвјесно, али тамо се иде као посланик Ријечи Божије. Ова ријеч о дубини, као да нам стално измиче док читамо Свето писмо“, примјетио је Владика и додао:

,,И извадивши их тако што се само не подераше, Петар паде ничице пред Њега те му говораше: Изађи из мене Господе, јер сам човјек грешан! Тако и ми, браћо и сестре, смо дошли у овај храм – призвани ријечју Божијом, која се дотакла нашега срца“, казао је, примјетивши да нико од нас није овдје, а да нас није Бог позвао.

Владика Григорије је затим нагласио да иако смо дошли у дубину, у коју је чуо Петар: Не бој се, гдје једемо Хљеб живота, треба да пазимо, јер имамо то маловјерје, а један од главних разлога је тај што стално тежимо том плићаку:

,,А тежимо му, зато што наизглед сигурни, плашимо се дубине, неизвјесности, таме, али такође плашимо се и њене бистрине и чистоте. И кад нам се открије та дубина и кад добијемо све оно што пожелимо – ми се опет уплашимо и опет очекујемо да нам Он каже Не бој се, устани!

Ето зашто смо ту данас – да  у духу паднемо ничице као Петар и да кажемо: Нисам достојан Господе, изађи од мене, а он ће рећи не Бој се, свакоме од нас и не само то него ће се спустити у дубину наших срца и ми ћемо се обући у одјећу, у мрежу ћемо бити уловљени, која је мрежа спасења – изаткана Његовом милошћу. Амин, да нас Господ спасе и просвијетли“, бесједио је Преосвећени Владика Григорије, на дан Св. Дионисија Аеропагита.

Потом су сви они који су се припремили за Свету тајну причешћа, приступили Светој чаши.

На крају Свете литургије отац Мирчета Шљиванчанин се испред свештенства и вјерног народа, захвалио Преосвећеном Епископу Григорију на љубави, доласку и благослову који је донио сабранима у овоме древноме храму.

Затим је заједничарење предвођено архијерејем, свештенством и вјерним народом, настављено уз свечану трпезу љубави у Светогеоргијевском дому .

Ђаци вјеронауке, код попадије Надице Радовић, својим програмом, извођењем, рецитовањем духовних пјесама из Врлинослова су допринели пријатном расположењу у Црквеној општини подгоричкој.

Владика Григорије је и овом приликом био љубазан те одговарао на постављена питања вјерног народа и потписивао своју новообјављену књигу, Небеска дворишта, чија промоција је одржана синоћ у препуној порти Храма Св. Ђорђа.

Елза Бибић
Фото/Видео: Дарко Радуновић