АУДИО, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, КЕЛН, НОВОСТИ

Воздвижење Часног Крста – Келн

Данашњи празник је и храмовна слава парохије келнске која је прослављена Светом архијерејском Литургијом. Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и све Немачке, Господин Григорије уз саслужење свештенства Епархије протојереја-ставрофора Зорана Илића, јереја Аленсандра Секулића и свештеника домаћина, протојереја-ставрофора Неђе и протонамесника Младена Јањића.

За сваку парохијску заједницу је долазак и служење Архијереја велики празник, а када Владика служи на храмовној слави онда се осећа нарочита радост међу члановима заједнице који су тада и гости али и домаћини своме Владики. У атмосфери узајамне љубави која се темељи и овенчава љубављу Божијом, јер Христос је међу нама и јесте и биће, остварени су сви услови за заједничку молитву свештенства и верног народа. Побуђен искреним старањем за добробит и спасење све поверене му пастве, наш драги Владика упутио је богонадахнуту беседу о сили крсног знамења, које сву благодат и силу има због добровољне жртве Господа нашег за сваког човека од Адама до свршетка века.

Охрабриле су нас речи нашег Архијереја који је своју беседу завршио кратком анегдотом чији је најзначајнији део у речима, да је распети Богочовек Христос увек спреман да поново прими најсрамнију и најтежу смрт за тебе, мене, за свакога од нас. Овакве речи утврђују нас у вери, разгоревају наду и буде срца на љубав. Није заборавио Владика Григорије да се искрено захвали парохијанима на дисциплини коју показују у очувању реда и поретка и држању свих прописа и мера о сузбијању пандемије корона вируса. Како то богослужбено правило налаже, након Литургије принесени дарови, славски колач и жито освећени су и подељени свима присутнима. Поздравно слово и захвалност на данашњем доласку и служењу, у име свештенства храма, Управног одбора и свих верних, нашем владики и свештеницима упутио је о. Младен.

Због свих ограничења која су спречила прославу славе на начин који подразумева велику заједничку трпезу и дружење верних, управа храма пронашла је начин да се сви утеше и да учествују у  славској трпези. Свакој породици на изласку из храма по свршетку службе уручени су припремљени оброци и по флаша вина, које су сви могли употребити у својим домовима са својим породицама и на тај начин учествовати у славском ручку и гостопримству наших свештеника. Оваква пракса је веома распрострањена у православним манастирима који на прославу панагира свакога ко долази испраћају на овакав начин. Славска трпеза са веома ограниченим бројем места постављена је у парохијској сали, која је још увек у завршним фазама уређења и опремања, што је додатно ускратило простор за смештај већег броја званица.

Братска атмосфера међу вернима, дисциплина у понашању и молитвени дух  на богослужењу, највећа су радост за све учеснике прославе храмовне славе и потврда су милости којом нас дарује Господ коме на свему благодаримо.

Свештенство келнске парохије