БЕРЛИН, ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована на Васкрсни понедељак – Берлин

У понедељак Светле седмице, 17. априла 2023. године Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован служио је Свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светога Саве у Берлину.

Беседа Епископа Јована:

Христос васкрсе! Драга браћо и сестре, овај најрадоснији поздрав Христос васкрсе је нешто најлепше што може да се изговори. Поздрав Христос васкрсе у себи носи сву лепоту Божанске љубави за нас људе и за целокупну творевину, јер то што је Христос васкрсао из мртвих није само чињеница која се тиче Христа и Његовог васкрсења него се тиче свих нас и целог створеног света. Та превелика тајна не може ни на који начин да се изрази људским језиком, ни да се обухвати људским умом, нити може било који појединац као појединац да је доживи и зато ту тајну искуствујемо најпотпуније у нашој Светој Цркви као тајну Господњег тела. Каже се на почетку данашњег Јеванђеља Бога нико никада није видео, Јединородни Син Који је у наручју Оца, Он Га објави. Господ Исус Христос Који је одувек био са Својим Оцем, кроз Кога су створени сви и све што је створено, Он је постао један од нас људи у свему што је чинио откривајући Свога Оца и Његову вољу, али опет је био прави и истинску човек. Људи су могли да Га дотакну и да се Њим разговарају и да чују Његове речи и Његов глас и све оно што је Он чинио и што чини било је исцељујуће за све људе и за цео свет. Он је Тај Који је објавио Бога Оца али је објавио и сву истину о свету и човеку и не само да је ту истину објавио него је ту истину самим Собом и испунио. Данас, када славимо светло Христово васкрсење, ми осећамо на овом светом месту тај трепет којег су осећале и жене мироносице када су наишле на отворен гроб са кога је био одваљен камен и када су наишле на анђела који је седео на камену и питао што тражите Живога међу мртвима. Као што је отворен Христов гроб тако ће бити отворени и гробови свих нас, драга браћо и сестре, и биће превазиђена смрт и свако ограничење телесно, духовно или душевно које било ко од нас има. У овом свету у коме живимо искуствујемо разна ограничења: у разумевању, у нашим телесним способностима, у емоционалним способностима, муче нас различите муке али Господ Исус Христос је све те муке, које смо ми као човечанство и као појединци изазвали или направили, узео на себе, приковао на крст и понео све те муке и недаће са Собом у гроб и нас опет обновио и вратио нам људско достојанство васкрсењем из мртвих. Није више васкрснут само Христос него смо, драга браћо и сестре, васкрснути и ми. Почело је наше васкрсење и гробови више не могу да издрже ту силу и снагу, иако нам се понекад у овом свету чини да немамо снаге и да нас притишћу муке и недаће којима никада неће бити краја, истина је потпуно другачија, а то је да ће те муке да се заврше и окончају много брже него што нам се чини и да ће Господ Својим доласком и васкрсењем свих и свега из мртвих, да успостави ново будуће царство Божије. Ми треба за то царство да се припремамо отварањем својих срца, драга браћо и сестре. Ми не можемо ништа учинити и ничим не можемо суштински допринети али можемо да одговоримо на тај позив тако што ћемо отворити своја срца за Божанску благодат и тако што ћемо дозволити Господу да у наша срца излије Своју благодат и Своју љубав, да и ми као што он нама опрашта и као што нас подиже и васкрсава из мртвих, да и ми тако благодаћу Његовом праштамо свим људима и целом свету, знајући да је све што је супротно од љубави заправо погрешно, не само зато што представља начин живота супротан Божанским заповестима, него зато што ми сами себе, драга браћо и сестре, на тај начин лишавамо тога превеликог благодатног дара. Ми сами себе, драга браћо и сестре, на тај начин лишавамо тога превеликога благодатнога дара, ми сами себе лишавамо те велике тајне благодатног спасења, а када отворимо своја срца, без обзира ко има какве муке, грехове, преступе, несугласице, ко год шта има против кога другога, видећемо да се ми сви налазимо у истој ситуацији, која се не разликује суштински. Сви смо створени, сви грешимо и сви умиремо. И нека би дао Васкрсли Христос силом васкрсења да сву браћу и сестре видимо као оне који су већ преображени и подигнути из мртвих, силом и славом Христовог васкрсења, Коме нека је слава у векове векова, амин.