VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Beseda Vladike Jovana na praznik Svetoga arhangela Mihaila – Diseldorf

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Ali se ne radujete tome što vam se duhovi pokoravaju, nego se radujte tome što su imena vaša napisana na nebesima. Draga braćo i sestre, u našim životima postoje mnogi fenomeni, mnoge stvari i mnogi aspekti naših iskustava kojima pridajemo manju ili veću važnost a zapravo bi mi hrišćani trebalo da najveću važnost pridajemo tome što su naša imena zapisana na nebesima. Ovaj današnji Jevanđeoski odlomak kao i svaki drugi upućuje nas na to, da nas je Bog prizvao iz nebića u biće i da čini sve kako bi nas iscelio i, kako kaže molitva anafore, kako bi nam darovao carstvo Božije, i kako bi nas opet vratio u onu zemlju iz koje smo nekada našim praocem Adamom, svojevoljno izašli. Na tom našem putu ka budućem carstvu Božijem, Bog nam daje i daruje svoju ljubav i svoju blagodat na raznovrsne načine, između ostalog i tako što nam daruje pomoć i podršku bestelesnih sila nebesnih. Danas slavimo Svetoga arhanđela Mihaila, kao predstavnika nebesnih vojski koje su nakon pada Satane, i otpadništva mnogih drugih anđela koji su postali zli duhovi, postao predvodnik onih nebeskih sila koje su ostale odane volju Božijoj. Mi smo kao ljudi pozvani da pre svega budemo odani Božijoj volji, ne samo zato što je to Božanska zapovest, koju ako ispunimo bićemo spaseni nego zato što je Božanska volja nešto najbolje za nas. Ona se otkrila u svoj svojoj punoći u Crkvi. Gospod kaže apostolima da oni koji slušaju njih, oni slušaju Njega a oni koji slušaju Njega Gospoda, oni slušaju Njegovog Oca Nebeskog. Dakle, draga braćo i sestre, svi mi koji se sabiramo u Svetu Crkvu, pozvani smo da slušamo Svetu Crkvu i da sve ostalo, koliko je moguće, stavimo u drugi plan u odnosu na to što su imena naša zapisana na nebesima. I da se polako milošću Božijom naša osećanja, i ono što tvorimo, govorimo i činimo, susreću jedno sa drugim blagodaću Duha Svetoga i da ne budemo rascepljeni kao što nam pokazuju iskustva ovozemaljskog života na mnoge i različite načine. Neka bi Gospod, blagoslovio sve nas molitvama Svetoga arhangela Mihaila i svih nebeskih bestelesnih sila i svih svetih, neka je svima koji slave Aranđelovdan kao krsnu slavu, srećna i blagoslovena slava, u vekove vekova amin.