ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Владике Јована на празник Светога Николаја Миреликијског Чудотворца – Диселдорф

Беседа Његовог Преосвештенства Епископа хумског г. Јована изговорена на празник Светога Николаја Миреликијског Чудотворца у Диселдорфу, 2023. године.

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, свима који данас славите Светога Николаја Миреликијског Чудотворца, као крсну славу, као свога патрона и заштитника, нека је срећна и благословена крсна слава. Нека је овај празник данас срећан и свима онима који не славе Светога Николаја као крсну славу, јер Свети Николај, као и сви остали светитељи, васељенски светитељ, свеправославни, свехришћански и свечовечански, јер и не може другачије бити. Сваки светитељ, његов живот, и оно што чини и што јесте, за нас заправо јесте пројава Живог Бога и истине Христове међу нама. Свети Николај, који је живио с краја 3. и почетком 4. вијека, је био један од светитеља многобројних који је својим животом посведочио истину коју је Господ проповедао и коју је Самим Собом донео међу нас људе у овај свет у коме живимо а то је истина о нашем животу, о животу нас људи, и то не истина каквом је ми, очима овога света видимо, него је то онаква истина какву је Бог за све нас приредио, а то је истина васкрсења из мртвих. Сви светитељи, тако и Свети Николај Миреликијски Чудотворац, су веровали у Господа Исуса Христа, Истинског Бога и Истинског Човека, Који је након страдања и крсне смрти у трећи дан васкрсао из гроба. То Господње васкрсење из гроба није само Његово васкрсење, како нас учи Свети апостол Павле и како нас учи цела Црква са апостолским збором на челу, него је то васкрсење свих нас, драга браћо и сестре. Ово што искуствујемо у животу у коме живимо је радије искуство страдања и умирања, али ми који смо се у Христа крстили у Њега смо се и обукли, обукли смо се и у Његово васкрсење. Зато смо се данас сабрали на овом месту, благословом Светога Николаја, да и ми постанемо сведоци, као што су то били апостоли и први хришћани и сви свети оци и светитељи до наших дана, да и ми дакле, постанемо и будемо сведоци Васкрслог Христа и новог живота у будућем царству Божијем. Зато и на тај начин, сви они који имају и који пројављују врлине у Цркви Божијој јесу заправо они који су заплашени истином васкрсења и вечнога живота. Зато је светитељима и онима који нам сведоче Христово васкрсење било логично и једино могуће оно што се нама често чини немогућим, а то је да волимо све људе укључујући и непријатеље. Тек онда када заволимо непријатеље, може се сматрати да смо истински хришћани, да смо не само разумели, него свим својим бићем прихватили Јеванђеље и истину коју нам је Христос Собом донео. Нека би Господ дао молитвама Светог Николаја Миреликијског Чудотворца да нам данашњи дан као и сви дани у нашем животу, буде дан благослова и покајања, дан већег увида Божанског царства и његовог откривења које се најпотпуније може искуствовати, без икаквог изузетка, једино и искључиво на Светој Литургији, која је срж нашег хришћанског предања и без које не би било нашег хришћанског, православног и аутентичног искуства и доживљаја откривене истине. Нека би Господ дао да се данас и у све дане свога живота просветљујемо и да дубље и снажније доживимо ту истину, а то значи да дубље и снажније доживљавамо истину која нам се открива и удељује на светим литургијама. Амин.