ДИСЕЛДОРФ, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Света архијерејска Литургија и додела ордена господину Остоји Борковићу – Недеља Томина – Диселдорф

Прве недеље после Васкрсења Христовог, посвећене Светом апостолу Томи, у порти диселдорфског саборног храма Светога Саве, служена је Света архијерејска Литургија. Евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Немачке Г. Григорије уз саслужење свештеника: протојереја Неђељка Ђокића, пароха франкфуртског, протојереја-ставрофора Данила Радмиловића и јереја Александра Секулића, парохâ диселдорфских и ђакона Александра Дебељака.

Сабрани верници имали су јединствену прилику да присуствују церемонији доделе ордена Светога Јована Владимира господину Остоји Борковићу, за жртву, љубав и преданост коју већ скоро пола века показује и доказује према својој Црквеној општини у Диселдорфу, као и за претрпљена страдања од стране Усташа током Другог светског рата. Господину Остоји орден је уручио Епископ Диселдорфа и Немачке Г. Григорије одобрењем Светога архијерејског Синода под председништвом Његове Светости Патријарха Порфирија.

Основни биографски подаци господина Остоје Борковића:

Рођен је 10. октобра 1937. године  у селу Турјаку (општина Босанска Градишка), од оца Остоје и мајке Стане (рођено Шокчевић). Породица Борковић бројала је шесторо дјеце, три сестре и три брата. Као петогодишњи дјечак заједно са члановима своје породице, давне 1942. године, бива заробљен од стране Усташа у Горњим Подградцима. Свој дуги страдални пут Остоја је прешао од планине Козаре, преко Старе Градишке и Млаке, до злогласног Јасеновца и Сиска и коначно Доње Летине, када је дјечак Остоја, сада већ осам година стар, познао лице свога оца који га је свугдје тражио.  

20. јула 1969. долази на ове просторе. Исте године на Илиндан, Остоја се прикључио богослужбеној заједници Српске православне цркве у Диселдорфу (тада у Верстену), чији је активни члан до данашњег дана.

Од 1984. до 1986. све вријеме је учествовао у изградњи храма испред кога данас стојимо.

Његову жртву, рад и труд препознали су и претходни архијереји, те је одликован архијерејском Граматом захвалности од стране Епископа Константина и Епископа Сергија.

Остоја је био и остао тутор и ктитор ЦО Диселдорф.