ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Владика Јован: Христос нам се открива и јавља кроз заједницу светих сабраних у Његово име – Диселдорф

У недељу, 2. јула 2023. године Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован служио је Свету архијерејску Литуригју у храму Светога Саве у Диселдорфу.

Јеванђеоска беседа Владике Јована:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, ми у нашим животима сво наше време улажемо у наше добро биће. Трудимо се да сачувамо здравље, ако га изгубимо да га опет повратимо, било да се ради о душевном или о телесном здрављу. Наш живот нам је дат како би у њему остварили свој однос са Богом и са ближњима али и са светом у коме живимо. Тај однос често бива нарушен из различитих разлога. Та нарушеност односа ствара одређену кризу и у тој кризи ми имамо могућност да напредујемо као они који су по лику и подобију Божијем створени. И то не као они који се безнадежно муче у борби против смрти, гријеха, страсти и свега онога што је негативно а што нас је затекло него као они који су већ од свега тога ослобођени. Чули смо како апостол Павле у својој посланици Римљанима свима нама говори и опомиње нас, као и на многим другим местима, да смо ми заправо, ми који смо хришћани, ослобођени од греха једном за свагда и да наше удове, односно све оно што нам стоји на располагању, на располагању нашој вољи, не треба више да користимо на начин на који смо користили када смо били незнабошци, односно на начин на који смо их користили док се нисмо покајали. А када смо се покајали? Покајали смо се вероватно више пута али када год дођемо на ово свето место, наш долазак на ово место је, између осталог, и наш израз покајања. Долазак на ово место је наша појединачна и заједничка исповест пред Богом, исповест да ми сами својим моћима, снагама, знањима, нисмо у стању, нисмо способни ништа, ама баш ништа, да учинимо и да на овом месту из тог разлога пред Бога доносимо благодарење, пред Бога доносимо молитвене дарове нашег срца, пред Бога доносим благодатне дарове Духа Светога који су нам на крштењу, односно миропомазању даровани, али пред Бога доносимо и све наше проблеме, недаће и муче. Из данашњег Јеванђеља смо прво научили да је Господ дошао да све исцели и избави од вечне муке и тек ће нас исцелити о своме Другом и славном доласку једном за свагда. Научили смо из капетановог примера каква треба да буде вера свих нас. Са једне стране да увек имамо поверење у Бога, да нас Он заправо, и онда када нам се то чини, никада не оставља саме а са друге стране, ми, као и капетан, нисмо достојни да Он уђе под наш кров. Али Он, то је потресно, драга браћо и сестре, лично сваки пут долази под наш кров, сваки пут нас подиже, храбри, зове Себи, и на крају што је за нас најфасцинантније, и то треба сваки пут и изнова да се понови, Он нас сабира као Своје ученике и апостоле, као све светитеље кроз све векове постојања наше Цркве, Он нас сабира за своју тајну али и вечну трпезу, трпезу будућег царства Божијег,  на који нас је све као и данас позвао, и позива нас да седнемо за тај сто и заједно са Њим једемо али не од обичне хране, не од хране која је од овога света него од хране Његовог Тела и Његове Крви. Јер, ништа друго не може да нас ослободи греха и смрти, ништа друго не може да нас очисти од свега онога чиме смо се запрљали и на крају крајева од саме смрти. Тај Његов долазак, драга браћо и сестре, није такав као да је Он дошао за свакога од нас као индивидуе и појединце, и зато смо се и сабрали на овом месту, јер нам се Он увек јавља и пројављује увек кроз заједницу светих сабраних у Његово име. Он нам се открива кроз дарове Духа Светога који су даровани свима нама који се сабирамо на овом светом месту и Он нас позива да кроз Његову Божанску Христову љубав једни другима дарујемо наду васкрсења и живота вечнога. Хвала вам што сте се и данас сабрали на овом светом месту да се по Господњој заповести благодарећи Богу и ломећи хлеб предложења и пијући из исте чаше предложења, да испунимо Господњу заповест али и да дозволимо Богу кроз отвореност наших срца да благодат Духа Светога сиђе на нас и на дарове које смо предложили и које ћемо предложити како би сви искуствовали јединство у једном васкрслом Христовом Телу Које је за нас и искуствовали будуће царство Божије, амин.