ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ГАЈНЛАУ, НОВОСТИ

Прослављена слава скита Светога Спиридона у Гајлнауу

У недељу, 25. децембра 2022. године у Гајлнауу, прослављена је слава скита Светога Спиридона. Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован уз саслужење свештенства и свештеномонаштва. На крају богослужења Схи-архимандрит Василије Гролимунд, у име братства и верног народа, захвалио се Епископу Јовану на посети и заједничкој молитви.

Празничну беседу произнео је Владика Јован:

Високопреподобни оче игумане, драга сабраћо ове свете обитељи, драги гости, браћо и сестре, преносим вам најсрдачније поздраве и честитке нашег Владике Григорија, који нажалост није могао да буде данас овде са нама. Примите и најсрдачније честитке моје маленкости. Ми смо се сабрали на Свету божанствену Литургију којом се најпотпуније оприсутњује тајна царства Божијег. Сабрали смо се да прославимо спомен на Светог Спиридона, Светитеља из четвртог века са Кипра. Овај дивни Светитељ је до данас једно од најдивнијих сведочанстава живота по Јеванђељу и блаженстава којима нас је Господ благословио.

Господ каже да су блажени сиромашни, јер је њихово Царство Божије. И да су блажени који су гладни сада, јер ће се наситити. И блажени су они који плачу сада, јер ће се насмејати.

Сиромашни, гладни, жедни и тужни су, драга браћо и сестре, сви они који су најдубље потресени Христовим присуством у својим животима и који су свесни своје незнатности, стања неправде у којем се сваки човек налази и глади свега божанског, те због тога плачу и тугују. Као оне који нису од овог света, људи их често мрзе, одбацују, осрамоћују и разглашавају као зле због Сина Човечијега, односно због Господа Исуса Христа. Али, Господ све такве подиже и храбри речима: Радујте се у онај дан и играјте, јер гле, велика је плата ваша на небу. Јер су тако чинили пророцима оци њихови.

Господ опомиње и оне друге речима: Али тешко вама богатима, јер сте већ примили утеху своју. Тешко вама који сте сити сада, јер ћете огладњети. Тешко вама који се смијете сада, јер ћете заридати и заплакати. Тешко вама када стану сви људи добро говорити о вама, јер су тако чинили лажним пророцима оци њихови.

Тешко таквима и свима нама, драга браћо и сестре, у оној мери у којој се осећамо богатима и ситима због свега што поседујемо, а нарочито због нашег осећаја поноса и значаја и уверења да нешто заслужујемо и да нам нешто припада. У оној мери у којој смо у таквом духовном стању, у тој мери ћемо на крају и заплакати. Нека би Господ молитвама светог Спиридона дао да Господњом милошћу стекнемо покајање и будемо прибројани блаженима у царству Божијем. Амин.

Hochehrwürdiger Vater Abt, liebe Mitbrüder dieser Gemeinschaft, liebe Gäste, Brüder und Schwestern,
Ich überbringe euch die herzlichsten Grüße und Glückwünsche unseres Bischofs Grigorije, der leider verhindert ist und heute nicht mit uns sein kann. Nehmt an dieser Stelle auch meine herzlichsten Glückwünsche entgegen. Wir haben uns zur heiligen göttlichen Liturgie versammelt, die das Mysterium des Reiches Gottes am vollkommensten offenbart. Zugleich gedenken und feiern wir heute den Heiligen Spyridon, einen Heiligen aus dem vierten Jahrhundert, der auf Zypern lebte. Dieser große Heilige ist eines der wunderbarsten Zeugnisse des Lebens nach dem Evangelium und der Seligpreisungen, mit denen der Herr uns gesegnet hat.
Der Herr sagt, dass die Armen selig sind, denn ihnen gehört das Reich Gottes. Und selig sind die, die jetzt hungern, denn sie werden satt werden. Selig sind auch die, die jetzt weinen, denn sie werden lachen.
Arme, Hungrige, Durstige und Traurige, liebe Brüder und Schwestern, also all jene, die sich von der Gegenwart Christi in ihrem Leben zutiefst gerührt zeigen. Sie sind sich ihrer Bedeutungslosigkeit in der Gesellschaft und der Ungerechtigkeit bewusst, die jeder Mensch erfährt und nach allem göttlichen sucht, weshalb sie trauern und weinen.
Als solche, die nicht von dieser Welt sind, werden sie von den Menschen oft gehasst, zurückgewiesen, bloßgestellt und wegen des Menschensohnes als böse abgestempelt. Der Herr aber erhöht solche und ermutigt sie mit den Worten: Freut euch an jenem Tag und tanzt, denn siehe, euer Lohn ist groß im Himmel. Denn das haben ihre Väter den Propheten angetan.

Die anderen aber ermahnt er mit den Worten: Wehe aber den Reichen, denn ihr habt euren Trost bereits empfangen. Wehe euch, die ihr jetzt satt seid, denn ihr werdet hungern. Wehe euch, die ihr jetzt lacht, denn ihr werdet trauern und weinen. Wehe dir, wenn alle Menschen aufhören, gut von dir zu reden, denn das haben ihre Väter den falschen Propheten angetan. Wehe solchen und uns allen, liebe Brüder und Schwestern, wenn wir uns reich und erfüllt fühlen wegen allem, was wir besitzen, besonders wenn wir uns stolz und wichtig wegen unseres Glaubens fühlen, als würden wir etwas verdienen und etwas uns gehören würde. In dem Maße, in dem wir uns in einem solchen spirituellen Zustand befinden, in gleichem Maße, werden wir letztlich weinen. Möge der Herr durch die Gebete des heiligen Spyridon gewähren, dass wir durch die Gnade des Herrn Buße tun und zu den Seligen im Reich Gottes gezählt werden. Amen.