AUDIO, VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Badnji dan u Diseldorfu

U četvrtak, 06. januara 2022. godine u Diseldorfu na Badnji dan služena je Sveta arhijerejska Liturgija. Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan načalstvovao je bogosluženjem uz sasluženje sveštenika: Danila Radmilovića, Nebojše Rakića, Aleksandra Sekulića i đakona Aleksandra Debeljaka. Vladika Jovan se obratio vernom narodu prazničnom besedom.

Odeljak jevanđelske besede prenosimo u tekstualnoj formi.

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Draga braćo i sestre, kada god se saberemo na Svetu Liturgiju mi proslavljamo celokupan domostroj spasenja, sve ono što je Bog činio i čini za nas od postanka sveta do u večnost, kako bi svakome od nas koga je iz ljubavi prizvao obezbedio večni i blaženi život. Svaka Liturgija jeste ponavljanje domostroja spasenja te uvek poseduje drugačiju tematiku određenu praznikom i jevanđelsikm čitanjem. Mi ovih dana, počevši sa pretprazničkim slavljem, slavimo Hristovo rođenje po telu. O ovoj tajni se piše, peva, propoveda, ona se tumači kroz sve vekove, više od dve hiljade godina. Tajna je ovo, po rečima Svetoga Jovana Zlatousta,  neiskaziva i za nas u potpunosti nepojmljiva. Blagodat koja se na nas izliva rođenjem Hristovim, iznova nas pokreće na radost, iznova nam daje nadu nama kao pojedincima i kao zajednici. Bog nas uvek i iznova raduje Svojom spremnošću da, sve što smo učinili protivno Njegovoj volji oprosti i da nas praštanjem privodi večnom i blaženom životu u ljubavi.

Puni smo nedostataka, grešni, naslednici praroditeljskoga greha, puni muka, strasti i problema ali i kao takvi od Boga smo prizvani u večni život, kroz uzajamnu ljubav i uzajamno praštanje. Bez obzira na sve Bog nam sve daje bez ikakvih uslova a mi treba da blagodaću Božijom usvojimo tu Božansku ljubav. To nije samo izvršenje Božanske zapovesti kao moralnog načela nego je to prvenstveno način života koji nam se otkriva kao večno i blaženo postojanje u zajednici sa Svetom Trojicom.

Današnji praznik nas iznova podseća da treba jedni sa drugima da se izmirimo jer Hristovo rođenje na zemlji predstavlja tajanstveni čin izmirenja sveta i čoveka i njihovog blaženog i večnog ujedinjenja i sjedinjenja. Bog Logos je blagoizvoleo da se ovlaploti od Duha Svetoga i Device Marije i da po svemu osim po grehu postane sličan nama, dobrovoljno proživi sve ljudsko i sva stradanja i da na kraju od ljudi postrada, od onih ljudi koje je došao da spase i nakon toga vaksrsne u treći dan, pošalje Duha Svetoga i tako započne istoriju Svoje Crkve u okviru istorije spasenja.

Hristos se ovlaplatio i da bi nas tvarne i stvorene mogao da hrani Svojim Telom i Svojom Krvlju radi spasenja. Hleb i vino na tajanstven način postaju Telo i Krv Hristova kao što se On na tajanstven način ovaplotio.

Mi se pričešćujemo kao zajednica u ljubavi a ne kao pojedinci kada za to osetimo potrebu. Važno je da se naglasi kako je sveta i blagoslovena namera, volja i dobrota svih onih koji se tokom posta pričešćuju ali treba naglasiti da smo pozvani na pričešće u sve ostale dale tokom godine kao oni koji se sabiraju i očekuju Drugi i slavni Hristov dolazak. Neka vam je srećan i blagosloven današnji praznik i nastupajući praznici i neka bi Gospod dao da se u ljubavi sastajemo na svetim bogosluženjima u vekove vekova, amin!

Audio zapis pozdravnog govora Episkopa Jovana prenosimo u audio formi.