VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Beseda Episkopa Jovana na praznik Cveti u Diseldorfu

Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski G. Jovan služio je Svetu arhijerejsku Liturgiju na praznik Cveti u diseldorfskom Sabornom hramu uz sasluženje sveštenstva hrama i sveštenika Pavela Belog iz Kijeva (klirika Mitropolita Onufrija, Ukrajinska pravoslavna crkva – Moskovska Patrijaršija).

Praznična beseda Vladike Jovana u prilogu vesti:

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Draga braćo i sestre, hvala Bogu što nas je sabrao danas na praznik Cveti na ovom svetom i blagoslovenom mestu, na ovom mestu koje je za nas Novi Jerusalim, na ovom mestu Božanskih otkrivanja na kome se sakupljamo da dobijemo od Gospoda blagoslove i blagodati i da uzmemo učešća u blagoslovenim delima koja je za nas učinio i čini radi našeg spasenja. Danas proslavljamo Hristov ulazak u Jerusalim pred Njegovo slavno, dobrotvorno i za nas životvorno stradanje. I zaista je fascinantno da se u Duhu Svetome okupljamo i o ovom kao i o drugim praznicima proživljavamo i doživljavamo veliku tajnu domostroja spasenja. U crkvi, draga braćo i sestre, doživljavamo i osećamo, blagodaću Duha Svetoga, da je Hristos među nama i da Ga mi dočekujemo danas kao narod Hristovog doba u Jerusalimu, dočekujemo svečano otvorenih srca i sa radošću tu proslavu počinjemo u navečerje praznika kada i mi nosimo grančice vrbe, kao što je nekada narod u Jerusalimu nosio grančice palme, da na najsvečaniji način dočekamo Gospoda našeg Isusa Hrista koji dolazi među nas da nas sve spase, da nas spase od bolesti, muke i od svih nedaća koje na nas navaljuju, kako bi prekratio sve razdore i muke i ratove i došao da vaskrsne ovaj svet nakon svoga stradanja. Narod se oko Njega skupljao i tiskao sve bliže i bliže. To je poruka svima nama, draga braćo i sestre, da ste u ovom svetom domu, domu Gospodnjem, na mestu Nebeskog i Večnog Jerusalima, vi svi pozvani i uvek dobrodošli da priđete što je moguće bliže Hristu. Da se, u svom prilaženju Hristu, nikada ne ustručavate i da uvek slobodno dođete što bliže oltaru, da budete što bliže svetinji, što bliže Hristu koji dolazi da nas osveti. Hvala Bogu što smo se okupili u ovako velikom broju i hvala Bogu što danas među nam ima dece i što se mogu čuti njihovi glasovi na Božiju slavu i na radost ovoga praznika. Neka bi Gospod dao da današnji praznik proslavimo u miru i ljubavi, u međusobnom praštanju kako bismo sa blagoslovom Božijim ušli u Svetu, Stradalnu sedmicu i proslavili i saučestvovali, koliko je to nama moguće blagodaću Božijom, u svetim Gospodnjim stradanjima i da bismo onda na Pashu, na praznik Gospodnjeg Vaskrsenja svi zajedno, najradosnije proslavili, proživeli i primili blagoslov Svetog i Božanskog Vaskrsenja. Hvala vam što ste došli i uvek, bez ustručavanja, slobodno priđite što više možete prednjem delu crkve, jer ovo je vaša crkva, Božiji dom, dom našeg Oca Nebeskog i Gospoda Isusa Hrista koji nas sve zove da Mi budemo, što je moguće, bliži. Neka bi Gospoda dao da se Njegovim Životvornim Tajnama pričestimo i danas i da se njima pričešćujemo u vekove vekova i posle Njegovog Drugog i slavnog dolaska, amin.