VIKARNI EPISKOP JOVAN, MINHEN, NOVOSTI

Beseda Episkopa Jovana na praznik Obrezanja Gospodnjeg – Minhen

U hramu Svetoga Jovana Vladimira u Minhenu, 14. januara 2023. godine na praznik Obrezanja Gospodnjeg Svetu arhijerejsku Liturgiju služio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan uz sasluženje sveštenobratstva hrama i molitvenim učešćem vernog naroda.

Praznična beseda Vladike Jovana:

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Draga braćo i sestre, srećan vam današnji praznik. Danas praznujemo Obrezanje Gospodnje, praznujemo i spomen na jednog od najvećih svetitelja i svetih otaca Crkve, Svetoga Vasilija Velikoga i danas slavimo i početak Nove godine po julijanskom kalendaru, neka vam je srećan i blagosloven ovaj višestruki praznik a naročito neka nam je srećno i blagosloveno ovo današnje sabranje, ovaj novi početak. Kada god se saberemo na ovom najsvetijem mestu oko našeg Gospoda i Spasitelja Isusa Hrista, kada god se saberemo u Njegovoj najsvetijoj tajni, Njegove tajne radi, tada imamo mogućnost za novi početak, za jedan početak koji predstavlja večno uzrastanje u Gospodu Isus Hristu. Naravno, za sve nas koji smo u Crkvi, koji smo kršteni i koji u Crkvi živimo, ovo nije prvi put da samo došli na Svetu i Božanstvenu Liturgiju ali nam je i ova Liturgija kao i sve prethodne uvek jedan novi početak, jer je poziv svima nama da saobražavamo svoje živote Božanskoj volji, da se pokajemo jedni pred drugima i pred Bogom, da od srca jedni drugima, ma o čemu se radilo, oprostimo i da otvorenih srca, otvorenih umova i otvorenih duša iskustvujemo istinu koja nam je Gospodom Isusom Hristom otkrivena a to je istina da smo prizvani u večno postojanje onih koji su uzdignuti na Božansko dostojanstvo, pre svega tako što nam je kroz slobodu, koja nam je Hristom darovana, omogućeno da volimo i da ljubimo jedni druge i da svoje postojanje i svoje međusobne odnose izražavamo jedni prema drugima kao ljubav, jer ljubav je mogućnost našeg večnog postojanja i našeg večnog života. Kada god nešto slavimo, draga braćo i sestre, mi to ne slavimo sami, nego se saberemo sa našim srodnicima, prijateljima, sa bliskim i dragim ljudima. Utoliko pre kada slavimo Ime Gospodnje, Njegovo buduće carstvo, Njegovu Tajnu večeru, koju nam je ostavio kao zalog spasenja i kada slavimo i Njegov budući i slavni dolazak, treba još većma nego na običnim slavljima da se saberemo jedni sa drugima da se zajedno pričestimo i da kroz iskustvo pričešćivanja jednim Telom i jednom Krvlju i mi kao Njegovi sledbenici, učenici i najraniji pratioci i svedoci spoznamo u lomljenju hleba i pijenju iz iste čaše Vaskrslog Gospoda Isusa Hrista Koji će naš još više osloboditi, još više ohrabriti i omogućiti nam da još potpunije volimo jedni druge onako kako je On zavoleo nas. Čuli smo u današnjem Jevanđelju da je Gospod Isus Hristos u osmi dan po rođenju, po jevrejskom običaju i zakonu, bio obrezan. Gospod Isus Hristos je Sebe podvrgao obrezanju, ne zato što Mu je to bilo potrebno nego zato da bi ispunio sav zakon i sve ono što je predstavljalo Božanski zavet između Izrailja i Boga. Hristos ispunjava i taj deo zakona ali apostol Pavle objašnjava da obrezanje za nas hrišćane, za one koji su rođeni posle Hrista, nije neophodno, jer na mesto obrezanja ili bilo kakvog formalnog znaka odnosa i saveza sa Bogom, mi smo u Gospodu Isusu Hristu stekli svu punoću Božanske blagodati, jer Bog u Hristu u svoj punoći telesno obitava kako kaže apostol Pavle. Gospod Isus Hristos je i kao Dete bio ispunjen premudrošću tako da su se svi u sinagogi čudili Njegovim pitanjima i Njegovim odgovorima kao šta nam kaže Sveto Jevanđelje i na osnovu toga se moglo videti da On nije bio obično dete nego da je bio Dete drugačije od sve druge dece. Draga braćo i sestre, neka bi nam Gospod dao i darovao, pre svega i iznad svega, milost i ljubav jednih prema drugima, slogu, praštanje i čistoću srca kakvu možemo dobiti samo onda ako se iskreno pokajemo i ako zamolimo Boga da nam daruje i veru i sve ono što uz našu veru ide a to je pre svega ljubav jednih prema drugima a ljubavi ne biva bez naše spremnosti da jedni drugima praštamo i da jedni od drugih terete i grehove nosimo i da budemo u Ime Gospoda Isusa Hrista i Njegovog carstva Božijeg, jedni za druge otvoreni. Neka bi nam Gospod darovao da se i danas pričestimo Njegovim Prečistim i Presvetim Tajnama u Njegovu slavu, na naše duhovno uzrastanje, na spasenje svih nas ali i na spasenje celog sveta. Neka vam je srećan i blagosloven današnji praznik i svi dani u vekove vekova amin.