ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована на празник Светог Николаја мирликијског – Диселдорф

У понедељак, 19. децембра 2022. на празник Светога Николаја, у Диселдорфу служена је Света архијерејска Литургија. Светом Литургијом началствовао је викарни Епископ хумски г. Јован уз саслужење Епископа Диселдорфа и Немачке г. Григорија и братства Саборног храма. Јеванђеоску беседу произнео је Владика Јован.

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, данас славимо Светога Николаја мирликијског чудотворца, једну од две најчешће крсне славе у нашем народу и нека је свима који данас славе Светога Николаја као своју славу, срећан и благословен празник. Ми славимо Светога Николаја управо зато што је он испунио речи данашњег Јеванђеља. Испунио их је тако што је достигао и извршио сва блаженства која нам је Господ дао у аманет, али не само да их је он извршио и испунио него је као првојерарх ту благодат и истину благодатног спасења предао свима нама. Као што је Господ исцељивао тако је исцељивао и Свети Николај мирликијски Христовом благодаћу и Његовим даровима. И он, драга браћо и сестре, и данас све нас на овом месту и на свим местима, све нас који смо отворили своја срца за истину Јеванђеља, посећује и својим молитвама у наша срца поново исписује истине божанствених блаженстава. Божанствена блаженства указују на то да ћемо сви ми, односно сви они који у Господње име и ради Његове правде и ради Његове истине на било који начин страдају, било да гладују, било да су прогоњени, било да се обесправљени, било да тугују из било кога разлога страдајући као праведни, сви они ће задобити блажени и вечни живот и зато се они у Јеванђељу називају блажени. А блажен је и Свети отац наш Николај мирликијски чудотворац, који је чинио чуда, помагао онима који су били у невољи, сиромашнима помагао материјално како би их избавио из невоље у којој су се налазили и до данас остао међу свим хришћанским народима симбол доброте и даривања свега онога што је добро. Нека би Господ благословио све нас данас да никада, молитвама Светога оца нашег Николаја, не заборавимо да они који се Светом Николају моли и они који њему следују, заправо следују Господу Исусу Христу који нас позива и уводи у Цркву Божију, а уводи нас да бисмо у вечном блаженом животу са Господом пребивали. Нека би Господ дао молитвама Светог Николаја и свих светих да се и данас причестимо пречистим и животворним тајнама Господњим, због којих се првенствено и сабирамо на свако свето сабрање како бисмо окусили и видели, по речима литургијске песме, да је Благ и Добар Господ, свагда сада и у векове векова. Амин.