VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, MITROPOLIT GRIGORIJE, NOVOSTI

Beseda Episkopa Jovana na praznik Svetog Nikolaja mirlikijskog – Diseldorf

U ponedeljak, 19. decembra 2022. na praznik Svetoga Nikolaja, u Diseldorfu služena je Sveta arhijerejska Liturgija. Svetom Liturgijom načalstvovao je vikarni Episkop humski g. Jovan uz sasluženje Episkopa Diseldorfa i Nemačke g. Grigorija i bratstva Sabornog hrama. Jevanđeosku besedu proizneo je Vladika Jovan.

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Draga braćo i sestre, danas slavimo Svetoga Nikolaja mirlikijskog čudotvorca, jednu od dve najčešće krsne slave u našem narodu i neka je svima koji danas slave Svetoga Nikolaja kao svoju slavu, srećan i blagosloven praznik. Mi slavimo Svetoga Nikolaja upravo zato što je on ispunio reči današnjeg Jevanđelja. Ispunio ih je tako što je dostigao i izvršio sva blaženstva koja nam je Gospod dao u amanet, ali ne samo da ih je on izvršio i ispunio nego je kao prvojerarh tu blagodat i istinu blagodatnog spasenja predao svima nama. Kao što je Gospod isceljivao tako je isceljivao i Sveti Nikolaj mirlikijski Hristovom blagodaću i Njegovim darovima. I on, draga braćo i sestre, i danas sve nas na ovom mestu i na svim mestima, sve nas koji smo otvorili svoja srca za istinu Jevanđelja, posećuje i svojim molitvama u naša srca ponovo ispisuje istine božanstvenih blaženstava. Božanstvena blaženstva ukazuju na to da ćemo svi mi, odnosno svi oni koji u Gospodnje ime i radi Njegove pravde i radi Njegove istine na bilo koji način stradaju, bilo da gladuju, bilo da su progonjeni, bilo da se obespravljeni, bilo da tuguju iz bilo koga razloga stradajući kao pravedni, svi oni će zadobiti blaženi i večni život i zato se oni u Jevanđelju nazivaju blaženi. A blažen je i Sveti otac naš Nikolaj mirlikijski čudotvorac, koji je činio čuda, pomagao onima koji su bili u nevolji, siromašnima pomagao materijalno kako bi ih izbavio iz nevolje u kojoj su se nalazili i do danas ostao među svim hrišćanskim narodima simbol dobrote i darivanja svega onoga što je dobro. Neka bi Gospod blagoslovio sve nas danas da nikada, molitvama Svetoga oca našeg Nikolaja, ne zaboravimo da oni koji se Svetom Nikolaju moli i oni koji njemu sleduju, zapravo sleduju Gospodu Isusu Hristu koji nas poziva i uvodi u Crkvu Božiju, a uvodi nas da bismo u večnom blaženom životu sa Gospodom prebivali. Neka bi Gospod dao molitvama Svetog Nikolaja i svih svetih da se i danas pričestimo prečistim i životvornim tajnama Gospodnjim, zbog kojih se prvenstveno i sabiramo na svako sveto sabranje kako bismo okusili i videli, po rečima liturgijske pesme, da je Blag i Dobar Gospod, svagda sada i u vekove vekova. Amin.