VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Beseda Episkopa Jovana na praznik Svetoga Jovana Krstitelja – Diseldorf

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Draga braćo i sestre, sve što je Gospod Bog stvorio je Duhom Svetim kroz Svoga Jedinorodnoga Sina i želeo je da svet večno postoji, živeći Božanskom blagodaću i blagodareći Gospodu na svemu ali su prvi ljudi pali u greh i od tada čovečanstvo i celi svet nasleđuju taj greh. Gospod Bog nije odustao da sve čini kako bi nas uzveo na nebo i darovao nam carstvo Svoje buduće. On je činio razna čudesa kroz celu istoriju, sklapao je saveze odnosno pozivao na saveze jevrejske praoce, On je Bog ličnosti, Bog Avraama, Bog Isaka i Bog Jakova, On je izveo jevrejski narod iz Egipatskog ropstva, On se Jevrejima obraćao u različitim situacijama i vremenima preko svojih svetih proroka i drugih svetih Koji su Mu od pamtiveka ugađali. Bog, kada je po Njegovoj premudrosti došla punoća vremena, poslao je Svoga Jedinorodnoga Sina Gospoda našeg Isusa Hrista Koji se ovaplotio od Duha Svetoga i Marije Djeve, da On Sam Sobom ispuni i usavrši celokupnu tajnu spasenja koju je Bog priredio za nas pale, slabe i nedostojne ljude. U Gospodnje vreme Sveti Jovan Krstitelj i Preteča Gospodnji je imao grupu svojih učenika i bio je poznat kao podvižnik, kao propovednik pokajanja, kao propovednik istinskog i autentičnog pokajanja koji je pozivao svoje sunarodnike da se pokaju i da se krste vodom ali im je takođe govorio da je on Preteča, odnosno onaj koji najavljuje Gospoda Isusa Hrista i koji je posvedočio da je to Gospod Isus Hristos prilikom krštenja na Jordanu. Jovan je bio taj koji je bio udostojen da krsti Samoga Gospoda Isusa Hrista. Mi danas slavimo njegov sabor, sabor Svetog Jovana Preteče i Krstitelja Gospodnjeg dan nakon što smo proslavili Sveto Gospodnje Bogojavljenje. Jovan je od Samoga Gospoda nazvan najvećim rođenim od žene i mi ga u svojim molitvama uvek posle Bogorodice prvog pominjemo i molimo mu se da njegovim zastupništvom Gospod i nas udostoji veće Božanske blagodati. Sve, draga braćo i sestre, što se događalo i što se iskustvuje u Crkvi upućuje na Gospoda Isusa Hrista kao ličnost i na sve one događaje koji su nam sa Gospodom Isusom Hristom došli, na sve događaje koji za nas predstavljaju blagodatne darove a vrhunac tih događaja jeste u Svetoj tajni evharistije, Svetoj tajni trpeze Gospodnje, taj događaj neizmerne milosti, blagodati i ljubavi Božije gde Gospod sve nas, bez obzira ko smo, šta smo, odakle smo i kakvi smo, poziva i sabira za istu trpezu, ne praveći među nama apsolutno niakve razlike u pogledu našeg socijalnog statusa, u pogledu boje naše kože, jezika kojim govorimo, našeg obrazovanja, porekla. Gospod naš je Gospod svih ljudi, svih narod, svih rasa, celog čovečanstva. Kao što i vi koji danas slavite slavu, za svoju trpezu pozivate one koji su vam najmiliji, koji su vam najdraži, tako i Gospod poziva sve ljude koji su mu jednako mili i dragi i koje jednako ljubi i voli, za ovu svetu trpezu Svoga Tela i Svoje Krvi. Ova nadnebeska tajna Gospodnjeg silaska među nas, Gospodnjeg prinošenja Samoga Sebe za spasenje sveta, nama davanja hleba i vina, Sopstvenog Tela i Sopstvene Krvi je svakako nešto što prevazilazi naš razum i mogućnost razumevanja ali ista ta tajna omogućuje i da iskustvujemo neizmernu Božansku blagodat i Njegovu neizmernu ljubav. Božansku ljubav iskustvujemo tako što praštajući jedni drugima i ljubeći jedni druge i pričešćujući se Gospodnjim tajnama da iskustvujemo prisustvo u telu vaskrslog Hrista Koji je u telu pobedio smrt i Koji je doneo jedan novi, drugačiji i posve za ceo svet neobičan način postojanja. Vaskrsenje i istina vaskrsenja trebalo bi nas, koji se sabiramo na ovom svetom mestu i koji je pričešćujemo, da oslobodi od svih vrsta ovozemaljskih stega i okova od svih vrsta predrasuda prema drugim ljudima, prema drugim narodima, prema kulturama, prema jezicima i od svih predrasuda prema našim bližnjima, jer sve dok smo na distanci u odnosu na druge ljude mi o njima razmišljamo i njih predstavljamo u svojim umovima na način kako smo naviknu da činimo s obzirom na sve naše vrline i mane koje posedujemo, ali kada krenemo u susret drugom čoveku, kada nam se taj čovek otvorio kada sa tim čovekom postanemo brat ili sestra onda shvatamo i uviđamo koliko je velika tajna dara života i tajna ljubavi kroz svaku ličnost koju nam Gospod stavlja na naš put, iako je to nekada izazovno ali isplati se rizikovati, isplati se otvoriti se drugom čoveku pa makar to podrazumevalo i stradanje, jer nakon toga stradanja u ljubavi i odnosu sa drugim ljudima mi dolazimo i do tajne, i do spoznanja, i do istine Gospodnjeg vaskrsenja i prevazilaženja svake muke, svake truležnosti i svake smrtnosti. Svima koji slavite Svetoga Jovana Krstitelja želim srećnu i blagoslovenu slavu i svima koji idete na slavu želim da se na slavi provedete lepo, blagosloveno i pobožno i želim svima vama i nama da nam svedočanstvo Svetoga Jovana Krstitelja, njegovim molitvama pokaže još jasniji put ka Gospodu našem Isusu Hristu kako bi i Njegovim zastupništvom svi prišli svetoj i nebeskoj trpezi Gospodnjoj radi svedočanstva i nama samima i ovom svetu ali i radi iskustva vaskrsenja Hristovog i Njegovog Drugog i slavnog dolaska kome se nadamo. Neka vam je srećan i blagosloven današnji praznik i krsna slava i da ste živi i zdravi na mnoga ljeta i da nas Gospod sve čuva i drži na svome putu u vekove vekova amin.