ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована на празник Светога кнеза Лазара у Диселдорфу

Нека вам је срећан и благословен данашњи празник. Видовдан је један од најзначајнијих празника у нашем народу, празник који је настао и развио се на мучеништву Светога кнеза Лазара и свих косовских и покосовских мученика. Празник који је утемељен на Светом Јеванђељу и на бескомпромисној љубави за Христа и према Христу, јер мерило живота нису овоземаљске вредности, нити политичке, нити идеолошке, нити војне, него је Христос тај који је мерило правога и истинскога људског достојанства. Свети косовски мученици нису у нашем народу постали славни због самог ратовања, нити је овај празник постао важан зато што су они однели војно-политичку победу над надмоћном турском војском, напротив српска војска је изгубила ту битку. Ниједна од многих битака није остала тако упечатљива и у историји српског народа урезана као ова Косовска, јер она у себи носи печат будућег царства Божијег и бескомпромисне љубави косовских мученика, пре свега према Христу а онда и према другим људима. Та њихова љубав пожртвовања, коју су стекли љубављу према Христу и Његовом благодаћу, је основ за велики део нашега идентитета који се касније кроз векове развијао. И дан данас Видовдан је за нас један од највећих и најважнијих празника. На овај дан ми осећамо велику радост и велики благослов јер знамо да наш идентитет није утемељен нити учвршћен на било којој овоземаљској сили, него на спознању да и онда када губимо, и онда када смо немоћни, и онда када умиремо, да и тада не гледамо у себе, своје способности и своје силе него гледамо у будуће царство Божије, у Господа Исуса Христа, који ће једнога дана поново доћи и васкрснути све нас и све народе из мртвих и успоставиће Своје вечно царство и зацелиће све ране и сваку тугу и муку и, што је такође важно, донеће дар превазилажења свих непријатељстава међу свим народима и међу свим људима. Пред Косовски бој, по предању, Свети кнез Лазар је одвео своју војску на Свету Литургију, на којој су се причестили. То је још један важан аспекат овог празника, који никада не треба да пренебрегавамо и заборављамо, а то је да се и ми сабирамо на Свету Литургији да бисмо се причестили, јер Свете и Животворне тајне које приносимо на Светој Литургији као Христово Тело и Крв, представљају испуњење Господње заповести да се увек сабирамо на једно место и да кушајући од Његовог Тела и Његове Крви, учествујемо у истини будућег царства Божијег, које нам Он дарује и које Њиме долази. Нека би Господ дао да се и данас причестимо Његовим Животворним Тајнама, опраштајући свим људима, молитвама Светих косовских мученика, Свете Мајке и Свих светих да нас Господ благослови. Амин.