ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована на празник Светога пророка Илије у Диселдорфу

У име Оца и Сина и Светога Духа. Данас, као што знате, прослављамо спомен Светога пророка Илије. Када год прослављамо било кога од старозаветних пророка или светитеља Новога завета, или из периода после Христовог овоземаљског живота, ми у ствари прослављамо једну јединствену истину о Васкрслом Христу и о животу у Васкрслом Христу. Живот у Васкрслом Христу представља могућност спознања дара и изузетно чудо којим живимо из тренутка у тренутак, из секунде у секунду, из минуте у минуту и тако цео живот, колико год ко од нас живео, живи неизмерним даром благодати Божије. То што смо данас овде сабрани на овом месту, није морало да се подразумева, него смо то могли да учинимо захваљујући томе што нам је Господ дао и живот и снагу да дођемо на ово место и захваљујући томе што нас је својом неизмерном љубављу позвао да се одазовемо на Његов позив. Ни одазив на тај позив не бисмо могли да учинимо без Његове милости и љубави. Све што се у домостроју спасења догађало или се догађа, има за циљ да нас приведе том вечном и блаженом животу у Христу. Зато је, драга браћо и сестре, Христово откривење, откривење живота и откривење љубави, јер се кроз свете пророке и све светитеље Божије пројављује неизмерна Божанска љубав и тиме нас упућује на чињеницу и истину да у овом свету и нашем животу, једино што има смисла јесте љубав, једино што ће вечно опстати и постојати јесте љубав, чиста љубав.  Са друге стране, оно што нема смисла јесте непријатељство, мржња, завист и осуда. Осуда било кога и било чега, из било кога разлога, драга браћо и сестре, је нешто што нас удаљава од подобности Христу, од подобности Богу, који нас је створио по своме лику да бисмо пројављивали истину о Његовом светом и блаженом животу, тако што ћемо волети и љубити све људе и ако Бог дâ, да Његовим силама и моћима, милошћу и благодаћу а не нашим способностима, љубити и волети чак и своје непријатеље. Наравно да то није једноставно и лако, сви знамо из свога искуства да је то болно, да ми падамо и трпимо различите неправде у различитим ситуацијама, и то искуство које безмало деле сви људи који живе на земљи. Међутим, ако знамо да је последња и трајна истина свето Христово васкрсење и будуће царство Божије у које смо призвани, ако знамо да са свим људима, са којима живимо на земљи, делимо слабости, онда ће то знање милошћу Божијом омекшати наша срца да лакше опростимо једни другима, да се за оне за које мислимо да су погрешили нешто према нама или према било коме другоме, радије помилимо него да их осудимо, да се, што је више могуће, уздржимо од било каквих оговарања и анализирања туђих грехова а да се, насупрот томе, молимо за људе који су у невољама и за све људи, наше сроднике, пријатеље и за нас саме, да се молимо, јер видимо да ово место на коме данас стојимо представља место изузетног откривења. Сви смо ми позвани за трпезу Господњу, позвани смо ради Светог Тела и Крви Господње, за трпезу Свете евхаристије. На овом свету у коме живимо не постоји ништа веће и узвишеније, не постоји богатија и лепша трпеза од трпезе евхаристије, од тога да нас Син Божији Господ Исус Христос позива за трпезу на којој нас, све без изузетка, храни Својим пречистим Телом и својом пречасном Крвљу, тим потврђујући и показујући колико нас воли, да без обзира на све разлике, социјалне, интелектуалне, друштвене и све могуће које су замисливе и које нису замисливе, Господ нас све једнако храни из истог путира Своје љубави и благодати, и тим потврђује Своју неизмерну и вечну љубав. Он нас учи и позива да и ми, на тај исти начин, љубимо једни друге. Зато се на литургији каже љубимо једни друге да бисмо једнодушно исповедали. Драга браћо и сестре, нека вам је срећан и благословен данашњи празник, нека би Господ дао да молитвама Светога пророка Илије примамо отвореног срца истине Његовог откривења и Његове благодати и да се причешћујемо од трпезе Господње и да ту трпезу не мимоилазимо и да је не одбацујемо, јер је она превелики и најсветији дар који се даје човеку за спасење на Светој Литургији, коју служимо не само за наше спасење него и за спасење целог света, амин.