VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Beseda Episkopa Jovana na praznik Svetoga Save – Diseldorf

Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan u petak, 27. januara 2023. godine na praznik Svetoga Save, dan hramovne slave Sabornog hrama u Diseldorfu, održao je prazničnu besedu.

Beseda Vladike Jovana:

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Draga braćo i sestre, danas je praznik Svetoga Save prvog srpskog prosvetitelja i Arhiepiskopa. Kada kažemo Sveti Sava nama u misli i srce navire sve ono najpozitivnije i najlepše što se tiče našeg duhovnog i narodnog identiteta. Mi čak, i naše pravoslavlje nazivamo svetosavlje. Koliko god da pevamo danas i koliko god a smo pevali u prošlosti i koliko god u budućnosti da pevamo o Svetom Savi, neće biti dovoljne nikakve reči da opevaju ono što se tiče njega i svega onoga čime je on zadužio naš narod, čime je zadužio celo pravoslavlje i čime je zadužio, kao istinski pastir i nastavljač dela Hristovog, ceo svet. Zapravo, on nije samo naš, nije samo srpski, jer svi oni ljudi koji su u istoriji zasijali i zasvetleli istinskom svetlošću bogopoznanja i koji su posvedočili u svome životu istinsko prisustvo Svetoga i Životvornoga Duha, oni su svojim prisustvom i dalje svojim molitvama oživotvoravali i oživotvoravaju istorijsku stvarnost. Sve ono sa čim su se oni susretali i sve ono sa čim se Sveti Sava susretao postajalo je sveto i osveštano. Zato imamo taj blagoslov da je najviše njegovim zalaganjem naš jezik, naša kultura, naša umetnost, naša književnost i naša arhitektura su postali pre svega svešteni jezik, sveštena kultura, sveštena umetnost, sveštena književnost i sveštena arhitektura i sve ono što je izraženo kroz te vidove i oblike umetnosti i kulture očigledno je takvo da teži ka onome nebeskom. U tim događajima i u tim kulturnim izrazima nebo i zemlja susreću najviše zahvaljujući molitvama i posredstvom Svetoga Save. Sveti Sava jeste bio i ostao nastavljač dobroga pastirstva, onoga pastirstva koje postoji i koje je utemeljeno Samim Gospodom Isusom Hristom i zato danas i čitamo Jevanđelje o Dobrom Pastiru. Po uzoru na Gospoda Isusa Hrista i Njegovom silom i snagom Sveti Sava je nama kao svome stadu otvorio put kroz jedina istinska i prava vrata, kroz Gospoda Isusa Hrista kao Bogu Ocu, ka Onome Koji nas je stvorio, Koji nas održava u životu i Koji nas uvek i iznova zove i priziva u Svoje buduće nebesko Carstvo. Neka je, današnji praznik Svetoga Save, srećan i blagosloven svima nama i svim ljudima ovoga sveta. Neka bi, Gospod molitvama Svetoga Save pomilovao ceo svet, pomilovao sve naše sunarodnike koji još uvek nisu prišli slovesnom i Hristovom stadu i koji se ne nalaze unutar spasenoga tora. Za njih i za sve ostale koji se još uvek ne nalaze u Crkvi, mi se molimo i nadamo se da će nad njima biti ostvarene one Gospodnje reči koji kažu i druge ovce imam, koje nisu iz ovoga tora i te mi valja privesti, i čuće glas Moj i biće jedno stado i jedan Pastir. Neka bi Gospod dao, molitvama Svetoga Save, da u našem narodu i u celom svetu vladaju ljubav, mir, spokoj i svi oni darovi Duha Svetoga koji predstavljaju istinske darove i plodove budućeg carstva Božijeg kome se nadamo i koje iščekujemo. Neka bi Gospod dao da se i danas pričestimo Njegovim Životvornim i Presvetim Tajnama na otpuštenje grehova i na život večni, molitvama Svetoga Save i svih Svetih, amin.