ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована на празник Усековања главе Светога Јована Крститеља – Диселдорф

Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован одржао је беседу у храму Светога Саве у Диселдорфу на празник Усековања главе Светога Јована Крститеља 11. септембра 2023. године.

Драга браћо и сестре, многи људи Христовог и Јовановог времена веровали су да је Јован Крститељ Месија кога је Бог послао да спасе Израиљ. Али Свети Јован је много пута указивао својим ученицима и људима на Христа као Месију Који је дошао да спасе свет. Јован Крститељ био је Претеча Господњи, онај који је припремао пут Господу, онај који је крстио Господа и својим ауторитетом, као целоживотни пустињски подвижник и Божији Пророк, сведочио да Господ Исус Христос а не он, јесте тај последњи Месија. Каo такав имао је изузетан ауторитет у народу и као што видимо, имао је велики ауторитет и код самога цара Ирода који је радо слушао оно што му је Јован говорио и владао се према Јовановим упутствима. Али је Иродова страст према жени његовог рођака била толико снажна и толико страшна да је он у кући у којој је она живела, а то је била кућа његовог рођака, склопио са њом брачну заједницу док се она од свога супруга развела. Такав поступак у јеврејском народу био је противзаконит а поготово је било страшно што је он узео жену свога рођака. Свети Јован Крститељ га је опомињао да је то нешто што није добро, што није благословено, што није прихватљиво а то је онда изазвало велики бес код Иродијаде, која је желела да Јованов ауторитет нестане. Једном приликом када је Ирод славио свој рођендан и окупио је на вечеру многе великаше, сви су се били орасположили и напили. Иродијадина ћерка је играла пред свима и тада је Ирод обећао да ће јој дати све што до њега заиште, па то било и пола његовог царства. Онда она по наговору своје мајке не тражи пола царства, ниједан град, не тражи велика богатства нити било шта друго, него тражи главу Светога Јована Крститеља који је тада био утамничен. Иако се Ироду није допадало то што је Јован говорио и на шта га је опомињао, Ирод ипак није хтео да га погуби, можда из некога личног поштовања али сигурно из страха, јер се бојао да се народ не побуни, будући да је Јован био велики велики Божији човек. Нажалост, у пијаном стању, Ирод Иродијадиној ћерки обећава шта год заиште, а она тражи главу Јована Крститеља. Одмах је послат џелат и осечена је глава Светога Јована Крститеља и донесена на тањиру Иродијади. Ова свеза страсти, охолости, похлепе, лакомислености, пијанства и обећања је нешто на шта увек у своме животу треба да обраћамо пажњу. Речи се врло лако изговоре али изговорене речи могу у нашим животима да имају страшне последице и често и имају страшне последице. Без обзира да ли се ради о људима који су на високим, државним или другим положајима, којим својим речима могу да покрену ратове, могу да поруше градове, могу да униште хиљаде, стотине хиљада и милионе живота, било да се ради о нама обичним људима који својом лакомисленошћу и својим речима можемо да изазовемо невоље у животима људи или чак нешто страшније, не дај Боже. Чињеница је да ми људи често користимо оне таланте и оне дарове које нам је Бог дао, а најузвишенији од њих је наша словесност, наше наликовање Богу, с обзиром на то да смо у могућности да се као словесна бића односимо једни према другима и према целом свету, да оним што нам је Бог дао као залог нашег живота стварамо и унапређујемо али увек у љубави. Ми те наше таланте често користимо на погрешан начин и на начин који заправо није на изграђивање нас, на изграђивање Цркве и друштва у коме живимо, него на разарање свега тога. Зато је овај данашњи празник Страдања Светога Јован Претече, као историјска чињеница погубљења онога за кога је Господ Исус Христос рекао да је највећи рођени од жене, дакле његово страдање је свима нама опомена, имајући у виду шта све под одређеним околностима може да се догоди, треба да чувамо наша срца и наше умове, да чувамо наше језике и да њима, који су често израз нашег духовног стања, не направимо штету другим људима, свету у коме живимо и нама самима. Нека би молитвама Светога Јована Претече и Крститеља Бог просветио умове и срца свих нас, тако да увек можемо да разликујемо када нам наше мисли или ђаво нуде да бирамо између две могућности да увек будемо у стању да изаберемо оно што је право и праведно, како бисмо добили живот и спасење са Свима светима, амин.