ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована на празник Успења Пресвете Богородице – Диселдорф

Беседа коју је Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован одржао на празник Успења Пресвете Богородице 2023. године у Саборном храму у Диселдорфу током Свете архијерејске Литургије:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, наше спасење је почело, са једне стране, Божанском вољом да нас учини једнакима себи, да нас ослободи од греха и смрти, тачније да нас обесмрти, да нас облагодати а са друге стране, почело је пристанком и вољом Пресвете, Пречисте и Преблагословене Славне Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије. Она је, не само у име свих људи, него и у име целокупне творевине пристала да Она буде та у чујем Телу ће бити зачет Син Божији и Она је Господу Исусу Христу добровољно на пресвет и тајанствен начин дала људско тело и људску природу. На тај начин, дајући Му људско тело и људску природу, Она је учинила могућим да Господ Исусу Христос Собом и Својим Телом обухвати целокупну природу, све што је икада створено, све људе и сваку твар, цео космос и цео свет да учини Својим Телом облагодаћеним и обоженим. У том Телу, носећи муке овога света због пада у грех, Он Сам, не зато што је то за Њега било нужно него, добровољно прихвата страдања и патње и након Своје смрти васкрсава из мртвих и дарује живот свима нама, целом свету и свим људима. Због значаја Пресвете Богородице и почиње Њеним рођењем које је представљено на овој фресци (Владика показује икону на северном зиду храма) а завршава се Њеним уснућем и Њеним успењем. За Њу кажемо, у црквеној традицији, и да је уснула и да се успела Богу Оцу. То видимо на овој фресци на којој је приказано Њено уснуће односно успење (Владика показује икону која се налази у западном делу лађе храма), како за разлику од свих других икона на којима Богородица држи Христа у наручју, овде Христос држи Богородицу по Њеном уснућу и чува Је у вечном животу, како каже богослужбена песма Богородица је по рађању Свога Сина сачувала девственост и по Своме уснућу није оставила свет него је на тајанствен начин присутна и увек се моли на невероватан начин Своме Сину и Богу нашем за спасење свих нас, за спасење целога света. Зато се ми Њој увек молимо да Њеним заступничким молитвама Господ Исус Христос, чувши Њу као Своју Мајку, помилује нас грешне и недостојне. Чули смо у данашњем Јеванђељу како су две сестре, угостиле Христа, Марта се бринула како да Га угости а Марија слушала Његове речи. Христос говори Марти да је Марија добри део изабрала, јер је слушала оно што је Господ говорио, слушала је речи спасења, слушала је речи вечног живота и хоће да каже да су бриге овога света на неки начин неважне у односу на оно што је вечно и непролазно а то је реч Божија. Јеванђеље се завршава речима а док Он то говораше из народа једна жена повика благо утроби која Те је носила и грудима које су Те дојиле а Он рече благо онима који слушају и држе реч Божију. Драга браћо и сестре, заиста је благо утроби која је Господа Исуса Христа носила и грудима које су Га дојиле али Господ на то узвраћа и каже благо онима коју слушају реч Божију и држе је. Он хоће на тај начин да каже да је утроба Његове Мајке постала благословена зато што је Богородица држала Божију реч, зато што је на Божански позив, на позив Благовести, Она рекла ево, Слушкиње Господње и пристала да да Своје тело, Своју душу и цео Свој живот за спасење света. Тако смо и ми позвани да следећи Њен пример увек слушамо, да бисмо били благословени, реч Божију и да је испуњавамо. Хвала Богу на томе што нам Својом милошћу омогућује да се сабирамо на овом светом месту и да по Његовим заповестима вршимо спомен на Његово спасоносно страдање и васкрсење, ломећи хлеб и благодарећи над чашом и причешћујући се Телом и Крвљу Господа Исуса Христа Које је Тело облагодаћено, васкрсло из мртвих препуно живота и животних енергија. Када год се причешћујемо можемо да се сетимо и да заблагодаримо и помолимо Пресветој Богородици знајући да је Она та Која је дала Господу Исусу Христу људско тело и људску природу да бисмо ми сви били спасени. Нека вам је срећан и балгословен данашњи празник.