ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, НОВОСТИ, ХИМЕЛСТИР

Беседа Епископа Јована на Светој тајни јелеосвећења – Химелстир

Његово Преосвештенство викарни Епископ хумски г. Јован одржао је беседу на Велики понедељак, 29. априла 2024. године након Свете тајне јелеосвећења у манастиру Успења Пресвете Богородице у Химелстиру.

Драга браћо и сестре, слава Богу Који нас је сабрао на ову молитву и можда, после ове молитве не би требало ништа говорити, јер је она сама по себи снажнија и моћнија од сваке речи. Али можда можемо, ипак да кажемо неколико речи које ће нам бити на корист а то је да је Бог нас људе створио као круну Свога стварања, створио нас је као најузвишенија и најдостојанственија бића и није нас створио са намером да пропаднемо, или да умремо, или да патимо, или да страдамо, него нас је створио са намерном да учествујемо у Његовом блаженом животу, у животу чије блаженство ми не можемо никако ни да замислимо а које нам је откривено Његовим Јединородним Сином Господом нашим Исусом Христом. Захваљујући Којем ми имамо Свету Цркву Духом Светим утешавану и одржавану и захављујући коме имамо и данашњу тајну јелеосвећења, јер Он је био Тај Који је на Себе узео све наше немоћи добровољним страдањем, која прослављамо у наредним данима. Он је кроз та Своја страдања на себе узео заправо сваку нашу духовну, душевну и телесну рану у намери да нас од тих рана исцели и да нас врати у првобитно јединство са Својим Оцем и у заједницу Духа Светога. Могли смо да приметимо уз читања Јеванђеља и Посланица, као и из читања молитава, са једне стране да је божанско присуство међу нама чудесно, да Господ Исус Христос лечи све оне који Му са вером приступају од свих болести. Са друге стране, да они који бивају исцељени показују невероватно смирење и понизност пред Њим, односно да се искрено и непоколебљиво кају, и са треће стране, да догађај исцељења на неки начин није индивидуалан него је заједнички и зато смо се и молили вечерас и зато су вечерас помазана наша чула и наши удови, зато да би наш ум поново примио освећење, да бисмо мислили на начин који је у складу са божанском вољом и помазане су наше уши да би на освештан и облагодаћен начин слушали и да би пазили шта слушамо, на који начин слушамо и шта ћемо од онога што чујемо пропустити у наше срце. Такође су помазане и наше очи да бисмо пазили како гледамо и наш нос којим миришемо и наравно уста која говоримо. Помазана су наша прса, помазано је наше срце као центар нашег бића, као извор свега онога што чинимо и темељ начина нашег постојања. Истовремено су помазане и наше руке и нога, да бисмо на свештен и освештан начин рукама делали и радили и да би такође наше ноге била управљене да иду путем божанских заповести. Ово је исцељење које нам је данас даровано, даровано нам је да нам Бог милошћу Својом отвори очи нашег срца и нашега ума да видимо значај и величину Његових божанских заповести, којима се враћамо Њему и којима се, ако. Бог да, спавамо. Бог нам даје дане живота, исцељује нас од немоћи и продужава дане нашег живота, зато да би нам омогућио да дођемо у што присније и потпуније јединство са Њим. Ми смо у овоме свету растрзани и раздробљени, подељени једни од других али смо подељени и сами у себи тако често, наше срце, наш ум, наши удови, оно што желимо и оно што радимо, оно што нам се чини да треба да чинимо и оно што чинимо нису у сагласности. Али Бог ће дати, молитвама Богородице и Свих светих, да ми кајући се и напредујући, урастајући у Тело Христово, благодаћу Духа Светога, постанемо једна заједница Тела Христовог, која и сама у себи нема никакве противречности. Дакле, ово јесте позив на покајање охрабрен неизмерном божанском милошћу, а позив на покајање јесте и позив на интензивнији светотајински живот. Нека вам Господ дарује свако добро које вам је потребно за спасење, молите се за вас саме и нас свештенике али молите се и за цео свет који у злу лежи а молите се и за све људе па чак и за ваше напријатеље. Да вас Господ све исцели од сваке врсте страсти и немоћи, јер, драга браћо и сестре, све страсти од којих год да неко болује, јесу заправо болести, које потребују исцељење и свима нам је потребно исцељење једне или друге врсте. Нека сте Богом благословени и предлажемо се и препоручујемо се вашим светим молитвама које су нам драгоцене и веома важне за наше спасење. Хвала вам, Бог нека вас благослови.