VIKARNI EPISKOP JOVAN, NOVOSTI, HIMELSTIR

Beseda Episkopa Jovana na Svetoj tajni jeleosvećenja – Himelstir

Njegovo Preosveštenstvo vikarni Episkop humski g. Jovan održao je besedu na Veliki ponedeljak, 29. aprila 2024. godine nakon Svete tajne jeleosvećenja u manastiru Uspenja Presvete Bogorodice u Himelstiru.

Draga braćo i sestre, slava Bogu Koji nas je sabrao na ovu molitvu i možda, posle ove molitve ne bi trebalo ništa govoriti, jer je ona sama po sebi snažnija i moćnija od svake reči. Ali možda možemo, ipak da kažemo nekoliko reči koje će nam biti na korist a to je da je Bog nas ljude stvorio kao krunu Svoga stvaranja, stvorio nas je kao najuzvišenija i najdostojanstvenija bića i nije nas stvorio sa namerom da propadnemo, ili da umremo, ili da patimo, ili da stradamo, nego nas je stvorio sa namernom da učestvujemo u Njegovom blaženom životu, u životu čije blaženstvo mi ne možemo nikako ni da zamislimo a koje nam je otkriveno Njegovim Jedinorodnim Sinom Gospodom našim Isusom Hristom. Zahvaljujući Kojem mi imamo Svetu Crkvu Duhom Svetim utešavanu i održavanu i zahavljujući kome imamo i današnju tajnu jeleosvećenja, jer On je bio Taj Koji je na Sebe uzeo sve naše nemoći dobrovoljnim stradanjem, koja proslavljamo u narednim danima. On je kroz ta Svoja stradanja na sebe uzeo zapravo svaku našu duhovnu, duševnu i telesnu ranu u nameri da nas od tih rana isceli i da nas vrati u prvobitno jedinstvo sa Svojim Ocem i u zajednicu Duha Svetoga. Mogli smo da primetimo uz čitanja Jevanđelja i Poslanica, kao i iz čitanja molitava, sa jedne strane da je božansko prisustvo među nama čudesno, da Gospod Isus Hristos leči sve one koji Mu sa verom pristupaju od svih bolesti. Sa druge strane, da oni koji bivaju isceljeni pokazuju neverovatno smirenje i poniznost pred Njim, odnosno da se iskreno i nepokolebljivo kaju, i sa treće strane, da događaj isceljenja na neki način nije individualan nego je zajednički i zato smo se i molili večeras i zato su večeras pomazana naša čula i naši udovi, zato da bi naš um ponovo primio osvećenje, da bismo mislili na način koji je u skladu sa božanskom voljom i pomazane su naše uši da bi na osveštan i oblagodaćen način slušali i da bi pazili šta slušamo, na koji način slušamo i šta ćemo od onoga što čujemo propustiti u naše srce. Takođe su pomazane i naše oči da bismo pazili kako gledamo i naš nos kojim mirišemo i naravno usta koja govorimo. Pomazana su naša prsa, pomazano je naše srce kao centar našeg bića, kao izvor svega onoga što činimo i temelj načina našeg postojanja. Istovremeno su pomazane i naše ruke i noga, da bismo na svešten i osveštan način rukama delali i radili i da bi takođe naše noge bila upravljene da idu putem božanskih zapovesti. Ovo je isceljenje koje nam je danas darovano, darovano nam je da nam Bog milošću Svojom otvori oči našeg srca i našega uma da vidimo značaj i veličinu Njegovih božanskih zapovesti, kojima se vraćamo Njemu i kojima se, ako. Bog da, spavamo. Bog nam daje dane života, isceljuje nas od nemoći i produžava dane našeg života, zato da bi nam omogućio da dođemo u što prisnije i potpunije jedinstvo sa Njim. Mi smo u ovome svetu rastrzani i razdrobljeni, podeljeni jedni od drugih ali smo podeljeni i sami u sebi tako često, naše srce, naš um, naši udovi, ono što želimo i ono što radimo, ono što nam se čini da treba da činimo i ono što činimo nisu u saglasnosti. Ali Bog će dati, molitvama Bogorodice i Svih svetih, da mi kajući se i napredujući, urastajući u Telo Hristovo, blagodaću Duha Svetoga, postanemo jedna zajednica Tela Hristovog, koja i sama u sebi nema nikakve protivrečnosti. Dakle, ovo jeste poziv na pokajanje ohrabren neizmernom božanskom milošću, a poziv na pokajanje jeste i poziv na intenzivniji svetotajinski život. Neka vam Gospod daruje svako dobro koje vam je potrebno za spasenje, molite se za vas same i nas sveštenike ali molite se i za ceo svet koji u zlu leži a molite se i za sve ljude pa čak i za vaše naprijatelje. Da vas Gospod sve isceli od svake vrste strasti i nemoći, jer, draga braćo i sestre, sve strasti od kojih god da neko boluje, jesu zapravo bolesti, koje potrebuju isceljenje i svima nam je potrebno isceljenje jedne ili druge vrste. Neka ste Bogom blagosloveni i predlažemo se i preporučujemo se vašim svetim molitvama koje su nam dragocene i veoma važne za naše spasenje. Hvala vam, Bog neka vas blagoslovi.