AUDIO, VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Beseda Episkopa Jovana – Nedelja 19. po Duhovima – Diseldorf

Na praznik Svetoga apostola Luke i Svetoga Petra Cetinjskog, 31. oktobra 2021. u sabornom hramu u Diseldorfu služena je Sveta arhijerejska Liturgija. Bogosluženjem je načalstvovao Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski i starešina sabornog hrama G. Jovan uz sasluženje sveštenstva i molitvenim učešćem vernog naroda.

Odeljak besede Vladike Jovana sadrži tumačenje jevanđeoske perikope Svetoga apostola Luke o Hristovom pozivu na ljubav upućenom svima nama:

,,U ime Oca i Sina i Svetoga Duha! Draga braćo i sestre, Gospod nam je dao i tim nas blagoslovio a Sveti apostoli sačuvali i do danas se čuva u našoj Svetoj Crkvi Svetinja Otkrivenja Božije blagodati i milosti prema svetu i čoveku. Ona se ogleda kroz različite darove koje primamo i dobijamo i kojima uzrastamo u našoj Svetoj Crkvi… Gospod nas poziva uvek i iznova na Svetu Liturgiju i tako će biti do svršetka vremena. Svaki put na svakoj Liturgiji Gospoda nam otkriva nešto što je za nas novo, podseća nas na sve one istine koje su nam već ranije bile otkrivene… Jedna od najvećih istina, jedno od najvećih otkrivenja koje u sebi sažima i smisao postojanja sveta i čoveka, jeste istina o ljubavi. Sve što činimo, i sve radi čega nas Gospod upućuje u crkveni život treba da zadobije svoju punoću i svoje ispunjenje u istinskoj i autentičnoj ljubavi. Gospod želi da i mi u ljubavi prebivamo kao Sveta Trojica u večnosti živi i prebiva u ljubavi. Čovek je stvoren dobar i svaki čovek je u svom biću, svojoj suštini dobara bez obzira ne to kakve je navike tokom života stekao, ili od svojih predaka ili od zajednice u kojoj živi primio… Gospod nas poziva da se ne uzdamo u svoja tela, svoje biće, prirodu koja nas okružuje, nego da se uzdamo u Njega i Njegovo otkrivenje i da stičući sve veće poverenje u Njega, zadobijamo blagodat koja će nas osloboditi od ovozemaljskih stega koje nas vode ka smrti, i omogućiti nam, koliko god to bilo teško, da volimo svoje neprijatelje. Gospod kaže u današnjem Jevanđelju, da mi činimo drugim ljudima onako kako želimo da drugi ljudi čine nama, što znači da treba prema svim ljudima da budemo milostivi jer mi svi želimo da drugi ljudi prema nama budu milostivi, ljubazni i dobronamerni…“

Audio zapis integralne besede nalazi se u prilogu vesti: