ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована – Недеља пред празник Рођења Христовог – Диселдорф

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, не би било овога светога места, и за нас најсветијег, да нам се Господ није Својом љубављу смиловао кроз целу историју човечанства и да није Својом сигурном и моћном Десницом водио човечанство ка будућем царству Божијем. То је чинио тако што је после човековог пада у грех, чинио све што је могао да људе управи на прави и истински пут, истовремено планирајући да у свет пошаље Свога Јединороднога Сина Господа нашега Исуса Христа, чијим оваплоћењем и чијим васкрсењем је спасена и преображена целокупна творевина, а у Кога се ми, као хришћани, крштењем облачимо и Којим и кроз Кога и печат дара Духа Светога стичемо, постајући кроз Христа синови Оца Небеског Који милошћу постаје и наш Отац Небески. Господ нам је све то омогућио тако што је постао један од нас, спустио се међу нас, постао наш сродник и пријатељ. Чини се да је то било веома давно, пре отприлике две хиљаде година, али ако узмемо у обзир да је један људски век у идеалном случају стотину година, онда се пре само двадесет генерација збио догађај који означава један почетак нове, хришћанске ере за нашу цивилизацију, нови почетак рачунања времена, али не само времена као историјског континуитета, него, за нас хришћане, то је нови почетак рачунања времена у квалитативном смислу, јер се никада ни пре ни после није догодило слично Христовом рођењу, нити било шта слично тој тајни којом је Господ Исус Христос узео на себе све што је човечанско, смирио Се и унизио Себе, постао један од нас и постао наш слуга да би нама припремио пут у будуће царство Божије, у спасење и живот вечни. Данашње Јеванђеље говори о томе да је наш Господ Исус Христос, Који је по телу рођен од Богородице и Приснодјеве Марије, по закону био Син Јосифа, коме је Марија била заручена и да Он представља испуњење спарозаветних обећања и зато се Он овде назива Сином Авраамовим и Сином Давидовим, јер је у јеврејском народу било познато и веровало се и очекивало да ће месија, спаситељ и избавитељ јеврејског народа бити потомак и из куће царске, куће Давидове. Сматрали су да ће тај месија такође имати сву царску и војничку моћ и да ће избавити израиљски народ од робовања у коме су се налазили. Господ Исус Христос је Син Давидов, односно потомак, и јесте Месија али не онакав на каквог је човечанство навикло, не месија који се рађа у овоземаљској сили и слави и који касније руководи овоземаљским војскама, силом и моћи како би побеђивао, поробљавао или било кога убијао у име некакве слободе и права на слободу свога народа, него је дошао сасвим Кротак и сасвим понижен како би Својим присуством донео мир међу све нас и како би нас поучио и Својим присуством преобразио цео свет. Он је Једини, Прави, Истински и Најбољи потомак Авраама као оца вере свих Јевреја и свих хришћана, јер је Његова вера, Његова верност Своме Оцу била једина до смрти непоколебива. Драга браћо и сестре, ми се налазимо на неколико дана до празника Христовог Рођења, до празника чију тајну не можемо никако и ни на који начин у потпуности изразити. Можда јој се можемо мало приближити кроз празновање овога празника онако како нам је то оставила црквена љубав и црквена традиција. Оно што је најважније у вези са овим празником јесте мир и љубав и спокојство које нам Господ Исус Христос доноси и на које нас позива како бисмо се и ми придружили небеским силама и земаљским светима који су, причешћујући се Господом Исусом Христом, узели учешћа у тајни Његовог оваплоћења, која је истовремено и тајан нашег спасења. Драга браћо и сестре, Господ Исус Христос се оваплотио да би нам омогућио да Га дотакнемо, да са Њим разговарамо, да Му се као човек човеку обратимо, да Га замолимо, Њега Који је кроз сва људска страдања по Својој сопственој вољи и пристанку прошао, да Њега замолимо да нас избави из свих недаћа кроз које пролазимо, јер су Њему недаће свих људи савршено познате. Он се оваплотио, драга браћо и сестре, да бисмо могли у Светој тајни евхаристије, на коју смо се и данас сабрали, да окусимо од Његовог Тела и од Његове Крви, не као да смо јели људско тело и пили људску крв него у тајни божанствене евхаристије, хлеб и вино постају, на тајанствен начин, Његово Тело и Његова Крв а ми постајемо саоваплоћеници Божанског Логоса како бисмо постали и Његови сажитељи на небесима. Нека би Господ дао да се и данас у миру и љубави причестим Његовим пресветим и пречистим и животворним тајнама, и нека би нам Његов благослов даровао миран, спокојан и благословен Божић, да га проведемо у миру и љубави и нека би га дао и свима онима који су у ратовим захваћеним подручјима, која је захватило лудило међуљудске мржње и немогућности да се одрекну својих одређених циљева и ставова. Нека би Господ и њих и нас помиловао да у цео свет дође мир и љубав како бисмо прославили Христово рођење и како бисмо у миру и љубави славили Његово Име свагда сада и увек и у векове векова, амин.