ALTENA, VIKARNI EPISKOP JOVAN, NOVOSTI

Beseda Episkopa Jovana – Nedelja siropusna – Altena

U nedelju, 26. februara 2023. godine liturgijski je proslavljen praznik Svetoga Simeona Mirotočivog, slava hrama altenske parohije. Blagoslovom Njegovog Preosveštenstva Episkopa Diseldorfa i Nemačke, Svetu arhijerejsku Liturgiju služio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan uz sasluženje nadležnog paroha Mihajila Stojičića, sveštenika Aleksandra Bijelića i đakona Aleksandra Debeljaka. Besedu na Sveto Jevanđelje, sabranom narodu održao je Vladika Jovan.

Beseda Vladike Jovana:

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Dragi oci, dragi đakone, draga braćo i sestre, čestitam vam svima hramovnu slavu Svetoga Simeona Mirotočivog, čijim molitvama i blagoslovom smo se danas sabrali na ovom svetom mestu da proslavimo Gospoda našeg Isusa Hrista i Njegovo vaskrsenje. Šta god slavimo u našoj Svetoj Crkvi slavimo Gospoda i Njegovo vaskrsenje. Slaveći Svetoga Simeona, mi slavimo našeg Gospoda, Koji je kroz Sebe proslavio i projavio silu života u ovom velikom svetitelju. I ta životna sila koju nam je Gospod sa Sobom doneo i koju uvek projavljuje kroz svoju Crkvu, daje nam se kao blagodatni darovi na različite načine na koje nas Gospod priziva sebi, podučava, očišćuje i čini novom tvari i novim ljudima. Dakako, sve to čini tako što nas svojom ljubavlju priziva i poziva nas na slobodan odgovor na taj Njegov poziv ljubavi. Zbog toga nas očinski i poučava kako i šta treba da činimo da bismo zadobili život večni. Današnje Jevanđelje počinje rečima ako oprostite ljudima sagrešenja njihova, oprostiće i vama Otac vaš Nebeski, a ako li ne oprostite ljudima sagrešenja njihova ni Otac vaš neće oprostiti vama sagrešenja vaša. Draga braćo i sestre, mi smo pozvani da postojimo i živimo Božanskom ljubavlju i to nije samo moralna zapovest koju treba da učinimo kako bismo dobili od Gospoda nagradu, to je poziv nama ljudima da se vratimo u svoje dostojanstvo ljubavi i na taj način slobode od smrti, jer sve dok ne volimo i dok nismo u stanju da ljubimo po uzoru na Boga i na Njegov način postojanja, mi nismo slobodni od stega smrti koja nas pritišće i na neki način tera da se jedni od drugih delimo, pa čak da i jedni druge mrzimo. S obzirom na to da smo grešni ljudi i da imamo nedostatke i da činimo jedni drugima različite stvari koje predstavljaju grehe i nepravde, jedini način za obnavljanje ljubavi nas ljudi na zemlji jeste da praštamo, da praštamo jedni drugima kako bi i nama bilo oprošteno. Praštanje je jedini mogući ključ i način obnove našeg ljudskog dostojanstva. Praštanje je neraskidivo povezano sa našim kajanjem. Dakle, treba u sve dane svoga života a naročito sada kada počinje Veliki post, da praštamo jedni drugima sećajući se svojih slabosti blagodareći Bogu i svim ljudima koji nam praštaju, na njihovom praštanju i na njihovoj ljubavi. Gospod nas takođe podučava kakav treba da bude naš post. On nam kaže da kada postimo ne budemo sumorni kao licemeri i to je jedno od najvažnijih pravila. Kada postimo ne treba da budemo sumorni i natmureni, da se ne prikazujemo sami pred sobom, ni pred drugim ljudima kao oni koji posteći čine nešto veliko i važno, nego to treba da činimo skrušeno. Treba u dubini svoga srca da spoznamo tajnu smirenja i tajnu našeg odricanja od zasnivanja našeg postojanja na ovozemaljskim dobrima i na utemeljenosti našeg života na ovozemaljskim izvorima. Takođe, Gospod kaže što je jedan važan deo našeg duhovnog vežbanja takom posta da ne sabiramo sebi blaga na zemlji gde moljac i rđa kvare i gde lopovi potkopavaju i kradu, nego da sebi sabiramo blaga na nebu gde ni moljac ni rđa ne kvare i gde lopovi ne potkopavaju i kradu, kaže još Gospod jer gde je blago vaše tamo će biti i srce vaše. Jedan od važnih aspekata posta, draga braćo i sestre, je taj da ono što posteći uštedimo, podelimo i damo onima koji nemaju, onima koji su potrebiti. Na taj način mi ispovedamo veru u Vaskrslog Gospoda kao temelj i smisao našeg života, kao Onoga Koji nam daje život i Koji nam je blagoslovi sva materijalna dobra kako bismo ih upotrebili na umnoženje ljubavi na zemlji a ne kako bismo ih sabirali samo za sebe kao oni koji veruju i koji su uvereni da sabirajući ta materijalna dobra mogu sebi da obezbede bolji i duži život ili, kako neki misle, čak da se ovekoveče. Neka bi nam Gospod dao, molitvama Svetoga Simeona Mirotočivog, molitvama Svetoga Save prvog Arhiepiskopa i prosvetitelja srpskog i svih svetih, da nam današnja slava bude na blagoslov, da spoznamo Božansku blagodat pričešćivanjem Svetim i Životvornim tajnama, neka nam početak Velikoga posta bude blagosloven i neka bi nam Gospod dao da nakon ovog posta prosvetljeni ugledamo sveto, svetlo i slavno Hristovo vaskrsenje i da Ga gledamo u vekove vekova, nadajući se sveopštem vaskrsenju iz mrtvih. Neka vam je srećna i blagoslovena slava na mnoga ljeta.