АЛТЕНА, ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована – Недеља сиропусна – Алтена

У недељу, 26. фебруара 2023. године литургијски је прослављен празник Светога Симеона Мироточивог, слава храма алтенске парохије. Благословом Његовог Преосвештенства Епископа Диселдорфа и Немачке, Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован уз саслужење надлежног пароха Михајила Стојичића, свештеника Александра Бијелића и ђакона Александра Дебељака. Беседу на Свето Јеванђеље, сабраном народу одржао је Владика Јован.

Беседа Владике Јована:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драги оци, драги ђаконе, драга браћо и сестре, честитам вам свима храмовну славу Светога Симеона Мироточивог, чијим молитвама и благословом смо се данас сабрали на овом светом месту да прославимо Господа нашег Исуса Христа и Његово васкрсење. Шта год славимо у нашој Светој Цркви славимо Господа и Његово васкрсење. Славећи Светога Симеона, ми славимо нашег Господа, Који је кроз Себе прославио и пројавио силу живота у овом великом светитељу. И та животна сила коју нам је Господ са Собом донео и коју увек пројављује кроз своју Цркву, даје нам се као благодатни дарови на различите начине на које нас Господ призива себи, подучава, очишћује и чини новом твари и новим људима. Дакако, све то чини тако што нас својом љубављу призива и позива нас на слободан одговор на тај Његов позив љубави. Због тога нас очински и поучава како и шта треба да чинимо да бисмо задобили живот вечни. Данашње Јеванђеље почиње речима ако опростите људима сагрешења њихова, опростиће и вама Отац ваш Небески, а ако ли не опростите људима сагрешења њихова ни Отац ваш неће опростити вама сагрешења ваша. Драга браћо и сестре, ми смо позвани да постојимо и живимо Божанском љубављу и то није само морална заповест коју треба да учинимо како бисмо добили од Господа награду, то је позив нама људима да се вратимо у своје достојанство љубави и на тај начин слободе од смрти, јер све док не волимо и док нисмо у стању да љубимо по узору на Бога и на Његов начин постојања, ми нисмо слободни од стега смрти која нас притишће и на неки начин тера да се једни од других делимо, па чак да и једни друге мрзимо. С обзиром на то да смо грешни људи и да имамо недостатке и да чинимо једни другима различите ствари које представљају грехе и неправде, једини начин за обнављање љубави нас људи на земљи јесте да праштамо, да праштамо једни другима како би и нама било опроштено. Праштање је једини могући кључ и начин обнове нашег људског достојанства. Праштање је нераскидиво повезано са нашим кајањем. Дакле, треба у све дане свога живота а нарочито сада када почиње Велики пост, да праштамо једни другима сећајући се својих слабости благодарећи Богу и свим људима који нам праштају, на њиховом праштању и на њиховој љубави. Господ нас такође подучава какав треба да буде наш пост. Он нам каже да када постимо не будемо суморни као лицемери и то је једно од најважнијих правила. Када постимо не треба да будемо суморни и натмурени, да се не приказујемо сами пред собом, ни пред другим људима као они који постећи чине нешто велико и важно, него то треба да чинимо скрушено. Треба у дубини свога срца да спознамо тајну смирења и тајну нашег одрицања од заснивања нашег постојања на овоземаљским добрима и на утемељености нашег живота на овоземаљским изворима. Такође, Господ каже што је један важан део нашег духовног вежбања таком поста да не сабирамо себи блага на земљи где мољац и рђа кваре и где лопови поткопавају и краду, него да себи сабирамо блага на небу где ни мољац ни рђа не кваре и где лопови не поткопавају и краду, каже још Господ јер где је благо ваше тамо ће бити и срце ваше. Један од важних аспеката поста, драга браћо и сестре, је тај да оно што постећи уштедимо, поделимо и дамо онима који немају, онима који су потребити. На тај начин ми исповедамо веру у Васкрслог Господа као темељ и смисао нашег живота, као Онога Који нам даје живот и Који нам је благослови сва материјална добра како бисмо их употребили на умножење љубави на земљи а не како бисмо их сабирали само за себе као они који верују и који су уверени да сабирајући та материјална добра могу себи да обезбеде бољи и дужи живот или, како неки мисле, чак да се овековече. Нека би нам Господ дао, молитвама Светога Симеона Мироточивог, молитвама Светога Саве првог Архиепископа и просветитеља српског и свих светих, да нам данашња слава буде на благослов, да спознамо Божанску благодат причешћивањем Светим и Животворним тајнама, нека нам почетак Великога поста буде благословен и нека би нам Господ дао да након овог поста просветљени угледамо свето, светло и славно Христово васкрсење и да Га гледамо у векове векова, надајући се свеопштем васкрсењу из мртвих. Нека вам је срећна и благословена слава на многа љета.