ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована – Недеља Свих Светих – Диселдорф

У недељу, 11. јуна 2023. год. у Саборном храму Светога Саве у Диселдорфу, Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован уз саслужење свештенства храма и верног народа.

Беседа Владике Јована:

Христос воскресе! Драга браћо и сестре, сабрали смо се у ову прву недељу по Духовима, у недељу Свих Светих, као они који смо и сами свети. Нисмо свети својим моћима и својим способностима, нисмо свети својом побожношћу и својим подвизима, нисмо свети нашим молитвама, него смо свети благодаћу Божијом и благодаћу Духа Светога, Који чини да сви будемо једно тело Христово. Чули сте у посланици Јеврејима како је Бог заправо одложио да прослави највећом силом и славом све старозаветне светитеље, чекајући да и нас приброји светима и да онда свима нама, који се спасавамо, да вечну славу и прослављење у будућем царству. Ради тога будућег царства Божијег ми смо се и данас сабрали на овом месту и ако Бог да сабираћемо се убудуће, не само док живимо у овом свету и овом веку, него ћемо се сабирати у векове векова. Постоји она немачка изрека Man ist was man isst или човек је оно што једе, или могли бисмо рећи човек је оно што конзумира. Ми који смо се сабрали на овом месту дошли смо да се нахранимо са тог извора Божанске благодати која нам се овде даје на различите начине а све како бисмо доживели и како би у нама оживела аутентична Божанска љубав. То је она љубав која није од овога света, она љубав која је несебична, која не тражи своје, која се не радује неправди него се радује истини, која не мисли о злу, која све воли, која све трпи и свему се нада, тако каже Свети апостол Павле. Та љубав, драга браћо и сестре, се разликује од сваке друге љубави. Та љубав коју нам Бог даје, јер заиста она јесте друга, другачија и није од овога света. Таквој љубави се ми надамо када се сабирамо на ово свето место, да ће нам Бог омогућити да једни друге волимо, па чак и ако Бог да да заволимо и наше непријатеље, јер тек онда када заволимо наше непријатеље, може се рећи да смо доживели искуство аутентичног хришћанског живота. Јер, шта год људи чинили нама они то, како ми верујемо по узору на Господа Исуса Христа Који је са крста рекао опрости им Оче, јер не знају шта раде, чине јер не знају шта раде. И када год се ми непријатељски понашамо према другим људима ми то чинимо у некој врсти бесвесног стања, то каквих последица такав наш однос према другим људима води нас, друге људе и цео свет у коме живимо. Хришћани су имали на грчком језику једну реч који су одабрали између многих других а то је данас грчком језику стандардна реч за љубав а то је agapi или agape. Они су одабрали ту реч као ону која највише приличи љубави која има карактер Божанске љубави. Нека би Господ дао да данас када славимо све Свете да и ми једни друге видимо и доживљавамо као свете и да се посвећујемо међусобном љубављу која јесте Божанска и која јесте сведочанство међу нама будућег царства Божијег и истинског аутентичног живота нас и свих васкрслих у Христу. Нека би Господ дао да се и данас причестимо од једног тела и од једне крви Господње по Божанској заповести, како бисмо једни друге још присније доживљавали као једно тело васкрслог Господа, амин.