VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Beseda Episkopa Jovana – Nedelja Svih Svetih – Diseldorf

U nedelju, 11. juna 2023. god. u Sabornom hramu Svetoga Save u Diseldorfu, Svetu arhijerejsku Liturgiju služio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan uz sasluženje sveštenstva hrama i vernog naroda.

Beseda Vladike Jovana:

Hristos voskrese! Draga braćo i sestre, sabrali smo se u ovu prvu nedelju po Duhovima, u nedelju Svih Svetih, kao oni koji smo i sami sveti. Nismo sveti svojim moćima i svojim sposobnostima, nismo sveti svojom pobožnošću i svojim podvizima, nismo sveti našim molitvama, nego smo sveti blagodaću Božijom i blagodaću Duha Svetoga, Koji čini da svi budemo jedno telo Hristovo. Čuli ste u poslanici Jevrejima kako je Bog zapravo odložio da proslavi najvećom silom i slavom sve starozavetne svetitelje, čekajući da i nas pribroji svetima i da onda svima nama, koji se spasavamo, da večnu slavu i proslavljenje u budućem carstvu. Radi toga budućeg carstva Božijeg mi smo se i danas sabrali na ovom mestu i ako Bog da sabiraćemo se ubuduće, ne samo dok živimo u ovom svetu i ovom veku, nego ćemo se sabirati u vekove vekova. Postoji ona nemačka izreka Man ist was man isst ili čovek je ono što jede, ili mogli bismo reći čovek je ono što konzumira. Mi koji smo se sabrali na ovom mestu došli smo da se nahranimo sa tog izvora Božanske blagodati koja nam se ovde daje na različite načine a sve kako bismo doživeli i kako bi u nama oživela autentična Božanska ljubav. To je ona ljubav koja nije od ovoga sveta, ona ljubav koja je nesebična, koja ne traži svoje, koja se ne raduje nepravdi nego se raduje istini, koja ne misli o zlu, koja sve voli, koja sve trpi i svemu se nada, tako kaže Sveti apostol Pavle. Ta ljubav, draga braćo i sestre, se razlikuje od svake druge ljubavi. Ta ljubav koju nam Bog daje, jer zaista ona jeste druga, drugačija i nije od ovoga sveta. Takvoj ljubavi se mi nadamo kada se sabiramo na ovo sveto mesto, da će nam Bog omogućiti da jedni druge volimo, pa čak i ako Bog da da zavolimo i naše neprijatelje, jer tek onda kada zavolimo naše neprijatelje, može se reći da smo doživeli iskustvo autentičnog hrišćanskog života. Jer, šta god ljudi činili nama oni to, kako mi verujemo po uzoru na Gospoda Isusa Hrista Koji je sa krsta rekao oprosti im Oče, jer ne znaju šta rade, čine jer ne znaju šta rade. I kada god se mi neprijateljski ponašamo prema drugim ljudima mi to činimo u nekoj vrsti besvesnog stanja, to kakvih posledica takav naš odnos prema drugim ljudima vodi nas, druge ljude i ceo svet u kome živimo. Hrišćani su imali na grčkom jeziku jednu reč koji su odabrali između mnogih drugih a to je danas grčkom jeziku standardna reč za ljubav a to je agapi ili agape. Oni su odabrali tu reč kao onu koja najviše priliči ljubavi koja ima karakter Božanske ljubavi. Neka bi Gospod dao da danas kada slavimo sve Svete da i mi jedni druge vidimo i doživljavamo kao svete i da se posvećujemo međusobnom ljubavlju koja jeste Božanska i koja jeste svedočanstvo među nama budućeg carstva Božijeg i istinskog autentičnog života nas i svih vaskrslih u Hristu. Neka bi Gospod dao da se i danas pričestimo od jednog tela i od jedne krvi Gospodnje po Božanskoj zapovesti, kako bismo jedni druge još prisnije doživljavali kao jedno telo vaskrslog Gospoda, amin.