VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Beseda Episkopa Jovana – Praznik Obrezanja i početka Novoga leta Gospodnjeg – Diseldorf

U ponoć 14. januara 2022. godine Svetu arhijerejsku Liturgiju, po činu Svetoga Vasilija Velikoga, služio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan uz sasluženje sveštenstva hrama Svetoga Save u Diseldorfu.

Odeljak praznične besede Vladike Jovana u prilogu vesti:

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha! Neka nam je srećan i blagosloven današnji praznik! Pre svega danas slavimo Obrezanje Gospodnje, zatim Svetoga Vasilija Velikog, jednog od velikih Otaca grada Kapadokije. Slavimo i početak Novog ljeta Gospodnjeg po julijanskom kalendaru. Pre i iznad svega mi slavimo domostroj spasenja od stvaranja sveta pa do Drugog i slavnog Hristovog dolaska. Slaveći domostroj mi slavimo Gospoda i sve događaje koji su vezani za Njegov život u kojima nam se otkriva punoća blagodati Božije, preosvećujući naš život i naše biće. Jedan od takvih događaja jeste i Gospodnje Obrezanje. Oci Crkve su govorili da je Stari zavet senka Novoga zaveta a da je Novi zavet slika ili ikona istine budućeg Carstva Božijeg. U tom kontekstu je i obrezanje ljudi koje je nastalo nakon Božijeg saveza sa Avraamom, bilo praslika jednog uzvišenijeg odnosa i zaveta kojeg svi mi ljudi imamo u Hristu.

Apostol Pavle nam poručuje da je aspekat zakona po pitanju obrezanja, ispunjen u Hristu jednom za svagda. Novo tumačenje apostola Pavla omogućilo je da mnogi narodi koji nisu bili Jevreji neposredno pristupe hrišćanstvu bez prethodnog obrezanja kao čina starozavetne prakse i zakona. Na taj način hrišćanstvo, kroz Svetu tajnu krštenja, primili su i naši preci.

Hvala Gospodu koji nam je otkrio večne i potpune božanske tajne. Mi u Njemu ne ostvarujemo odnos na nekakav formalan način, ispunjavajući nešto radi same forme, nego sa Njim ostvarujemo neposredan odnos da u Njemu uzrasta sav potencijal naše čovečnosti, da postanemo ljudi ustrojeni po Gospodnjem naznačenju.