ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, НОВОСТИ, ХИМЕЛСТИР

Беседа Епископа Јована – Празник Светога Јована Милостивог -Химелстир

У четвртак, 25. новембра 2021. године у манастиру Успења Пресвете Богородице у Химелстиру служена је Света Литургија. Богослужењем је началствовао Његово Преосвештенство Епископ хумски Г. Јован уз саслужење свештеника Марка Радмила, Бранислава Чортановачког и ђакона Александра Дебељака. Богослужењу су присуствовали свештеници: Драган Секулић, Радомир Колунџић, Александар Перковић, Саша Момировић, Синиша Вујасиновић, Алекса Милинковић, Милутин Марић. Након богослужења одржан је братски састанак на ком су свештеници намесништва за Северну и Источну Немачку разговарали са Владиком Јованом о многим актуелним темама.

Одељак из беседe Епископа Јована:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, драги оци сабрани на овом светом и свештеном месту на ком су се наши претходници сабирали још од 1979. године захваљујући труду и залагању добрих људи, који су чинили све да би имали храм, богомољу изван своје отаџбине. Ми верујемо да Царство, које је Син Божији проповедао, благословено као што смо и рекли на почетку ове Свете Литургије, и оно са собом доноси преображај света и човека у блаженству. Блаженство света и човека Господ Исус Христос доноси на различите начине а оставио нам је и Своје свештене речи записане у Светом Јеванђељу. Као што сте данас чули Господ нас теши да све оно што представља недостатке људског живота на овом свету, биће Његовом милошћу и љубављу преображено на крају света и времена а ми да будемо милостиви према свима онима којима се чини неправда, који плачу, који страдају, који су прогоњени и у исто време да имамо стрпљења да као хришћани трпимо такве неправде. Господ нам даје прилику да се слободном вољом одлучимо на Небеско Царство, да на Његов позив дамо свој пристанак и да постанемо судеоници спасења света и човека активним учешћем. Међу многим даровима и благодатима којима нас Господ дарује, поред речи којима нас учи, најважнија је Света тајна Евхаристије, причешће телом и крвљу Његовом које даје свима од Свете тајне Вечере Своје. Када поново дође у свој својој сили и слави вечно ће раздељивати свима који Га љубе. Господ је рекао да је свагда ту где су год двоје или троје сабрани у име Његово.