VIKARNI EPISKOP JOVAN, NOVOSTI, HIMELSTIR

Beseda Episkopa Jovana – Praznik Svetoga Jovana Milostivog -Himelstir

U četvrtak, 25. novembra 2021. godine u manastiru Uspenja Presvete Bogorodice u Himelstiru služena je Sveta Liturgija. Bogosluženjem je načalstvovao Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski G. Jovan uz sasluženje sveštenika Marka Radmila, Branislava Čortanovačkog i đakona Aleksandra Debeljaka. Bogosluženju su prisustvovali sveštenici: Dragan Sekulić, Radomir Kolundžić, Aleksandar Perković, Saša Momirović, Siniša Vujasinović, Aleksa Milinković, Milutin Marić. Nakon bogosluženja održan je bratski sastanak na kom su sveštenici namesništva za Severnu i Istočnu Nemačku razgovarali sa Vladikom Jovanom o mnogim aktuelnim temama.

Odeljak iz besede Episkopa Jovana:

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Draga braćo i sestre, dragi oci sabrani na ovom svetom i sveštenom mestu na kom su se naši prethodnici sabirali još od 1979. godine zahvaljujući trudu i zalaganju dobrih ljudi, koji su činili sve da bi imali hram, bogomolju izvan svoje otadžbine. Mi verujemo da Carstvo, koje je Sin Božiji propovedao, blagosloveno kao što smo i rekli na početku ove Svete Liturgije, i ono sa sobom donosi preobražaj sveta i čoveka u blaženstvu. Blaženstvo sveta i čoveka Gospod Isus Hristos donosi na različite načine a ostavio nam je i Svoje sveštene reči zapisane u Svetom Jevanđelju. Kao što ste danas čuli Gospod nas teši da sve ono što predstavlja nedostatke ljudskog života na ovom svetu, biće Njegovom milošću i ljubavlju preobraženo na kraju sveta i vremena a mi da budemo milostivi prema svima onima kojima se čini nepravda, koji plaču, koji stradaju, koji su progonjeni i u isto vreme da imamo strpljenja da kao hrišćani trpimo takve nepravde. Gospod nam daje priliku da se slobodnom voljom odlučimo na Nebesko Carstvo, da na Njegov poziv damo svoj pristanak i da postanemo sudeonici spasenja sveta i čoveka aktivnim učešćem. Među mnogim darovima i blagodatima kojima nas Gospod daruje, pored reči kojima nas uči, najvažnija je Sveta tajna Evharistije, pričešće telom i krvlju Njegovom koje daje svima od Svete tajne Večere Svoje. Kada ponovo dođe u svoj svojoj sili i slavi večno će razdeljivati svima koji Ga ljube. Gospod je rekao da je svagda tu gde su god dvoje ili troje sabrani u ime Njegovo.