ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, КЕЛН, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована у 23. недељу по Духовима – Келн

Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован служио је Свету архијерејску Литургију у храму Воздвижења часнога Крста Господњег у Келну, 12. новембра 2023. године.

Беседа Владике Јована:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, Господње присуство међу нама мења реалност нашег живота. Тако од Господњег оваплоћења и Његовог доласка међу нас, оно што Господ доноси јесте мир, здравље, радост, благостање и то не благостање које је спољашњег или пролазног карактера, него благостање које припада будућем царству Божијем, које је Господ Собом донео и свима нама даривао. Чули смо у данашњем Јеванђељу како је Господ изагнао демоне из човека који је био поседнут демонима. Човек је након тога оздравио, почео је да живи нормалан живот, обукао се послије много времена. Демони су од Господа тражили да им дозволи да уђу у крдо свиња. Господ им је то дозволио. Они су то тражили да би могли и даље, на неки начин, да шире зло за које су се определили. Али се показало да тим што су могли да уђу у свиње, нису могли тим свињама да владају. Тим је Господ показао да они, након Његовог доласка међу нас и Његовим присуством међу нама немају апсолутно ни над ким никакву власт ни моћ. Ми смо се данас сабрали на ово свето место, зато што знамо да када се сабирамо на Свету Литургију, ми се сабирамо око Господа и у Господу. Ми, драга браћо и сестре, свако на своме месту и на свој начин, будући свети и освештани у Христовом Телу, ипак истовремено патимо и страдамо на различите начине и сви потребујемо исцељење једне или друге врсте. Сви вапимо за исцељењем и целовитошћу, односно, сви тежимо да постанемо они и онакви за какве нас је Бог створио и да почнемо да живимо и да постојимо на начин за којим смо и на какав смо призвани, да постанемо целовити људи и целовите личности које потпуно слободно могу, са потпуном одговорношћу за своја осећања, за своје мисли и за свако дело у своме животу да отворе своја срца за љубав према свакоме човеку што истовремено значи и за љубав према Богу. Ова светајна нашег исцељења свој врхунац достиже у Светој тајни евхаристије. Ми смо данас призвани и благословени што смо на овоме месту сабрани да се сви заједно причестимо од једног Тела Господњег и из једне Господње Чаше и да, како каже литургијска песма, окусимо и видимо како је Благ и Добар Господ. И када окусимо и видимо како је Благ и Добар Господ према нама да нам то буде и охрабрење и оснажење и инспирација и снага и испуњење да и ми будемо такви према свим другим људима. Да се молимо Богу да сви задобијемо Христову целовитост, да демони побегну далеко од нас а да се на њихово место, у наша срца и у наше душе усели безгранична Божија љубав. Нека вам је свима срећан данашњи празник. Пре свега, празник Христовог васкрсења из мртвих, које прослављамо сваки недеље а и сваки пут када се саберемо на свету литургију. Нека вам је срећна ваша омладинска слава, Свети Арсеније Сремац, заштитник ваше омладинске заједнице и нека би Господ његовим молитвама, молитвама Богородице и Свих светих дао да се што више младих људи у овом граду а и у другим местима сабира на ово свето место. Сви знамо да је период младости изазован и тежак, никада није био лак, ми, који смо у цркви нешто старији, који нисмо омладинци, треба увек да имамо љубави према омладини, да их саслушамо, да их разумемо, да их подржимо и да им се нађемо на њиховом животном путу и на њиховом путу ка будућем царству Божије на којем се сви налазимо. Нека вам је још једном срећан данашњи празник и нека вас Господ сачува у све дане вашег живота, у векове векова, амин.