VIKARNI EPISKOP JOVAN, KELN, NOVOSTI

Beseda Episkopa Jovana u 23. nedelju po Duhovima – Keln

Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan služio je Svetu arhijerejsku Liturgiju u hramu Vozdviženja časnoga Krsta Gospodnjeg u Kelnu, 12. novembra 2023. godine.

Beseda Vladike Jovana:

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Draga braćo i sestre, Gospodnje prisustvo među nama menja realnost našeg života. Tako od Gospodnjeg ovaploćenja i Njegovog dolaska među nas, ono što Gospod donosi jeste mir, zdravlje, radost, blagostanje i to ne blagostanje koje je spoljašnjeg ili prolaznog karaktera, nego blagostanje koje pripada budućem carstvu Božijem, koje je Gospod Sobom doneo i svima nama darivao. Čuli smo u današnjem Jevanđelju kako je Gospod izagnao demone iz čoveka koji je bio posednut demonima. Čovek je nakon toga ozdravio, počeo je da živi normalan život, obukao se poslije mnogo vremena. Demoni su od Gospoda tražili da im dozvoli da uđu u krdo svinja. Gospod im je to dozvolio. Oni su to tražili da bi mogli i dalje, na neki način, da šire zlo za koje su se opredelili. Ali se pokazalo da tim što su mogli da uđu u svinje, nisu mogli tim svinjama da vladaju. Tim je Gospod pokazao da oni, nakon Njegovog dolaska među nas i Njegovim prisustvom među nama nemaju apsolutno ni nad kim nikakvu vlast ni moć. Mi smo se danas sabrali na ovo sveto mesto, zato što znamo da kada se sabiramo na Svetu Liturgiju, mi se sabiramo oko Gospoda i u Gospodu. Mi, draga braćo i sestre, svako na svome mestu i na svoj način, budući sveti i osveštani u Hristovom Telu, ipak istovremeno patimo i stradamo na različite načine i svi potrebujemo isceljenje jedne ili druge vrste. Svi vapimo za isceljenjem i celovitošću, odnosno, svi težimo da postanemo oni i onakvi za kakve nas je Bog stvorio i da počnemo da živimo i da postojimo na način za kojim smo i na kakav smo prizvani, da postanemo celoviti ljudi i celovite ličnosti koje potpuno slobodno mogu, sa potpunom odgovornošću za svoja osećanja, za svoje misli i za svako delo u svome životu da otvore svoja srca za ljubav prema svakome čoveku što istovremeno znači i za ljubav prema Bogu. Ova svetajna našeg isceljenja svoj vrhunac dostiže u Svetoj tajni evharistije. Mi smo danas prizvani i blagosloveni što smo na ovome mestu sabrani da se svi zajedno pričestimo od jednog Tela Gospodnjeg i iz jedne Gospodnje Čaše i da, kako kaže liturgijska pesma, okusimo i vidimo kako je Blag i Dobar Gospod. I kada okusimo i vidimo kako je Blag i Dobar Gospod prema nama da nam to bude i ohrabrenje i osnaženje i inspiracija i snaga i ispunjenje da i mi budemo takvi prema svim drugim ljudima. Da se molimo Bogu da svi zadobijemo Hristovu celovitost, da demoni pobegnu daleko od nas a da se na njihovo mesto, u naša srca i u naše duše useli bezgranična Božija ljubav. Neka vam je svima srećan današnji praznik. Pre svega, praznik Hristovog vaskrsenja iz mrtvih, koje proslavljamo svaki nedelje a i svaki put kada se saberemo na svetu liturgiju. Neka vam je srećna vaša omladinska slava, Sveti Arsenije Sremac, zaštitnik vaše omladinske zajednice i neka bi Gospod njegovim molitvama, molitvama Bogorodice i Svih svetih dao da se što više mladih ljudi u ovom gradu a i u drugim mestima sabira na ovo sveto mesto. Svi znamo da je period mladosti izazovan i težak, nikada nije bio lak, mi, koji smo u crkvi nešto stariji, koji nismo omladinci, treba uvek da imamo ljubavi prema omladini, da ih saslušamo, da ih razumemo, da ih podržimo i da im se nađemo na njihovom životnom putu i na njihovom putu ka budućem carstvu Božije na kojem se svi nalazimo. Neka vam je još jednom srećan današnji praznik i neka vas Gospod sačuva u sve dane vašeg života, u vekove vekova, amin.