ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Епископа Јована у недељу по Богојављењу – Диселдорф

Беседу у недељу по Богојављењу 2023. године произнео је Епископ хумски г. Јован у храму Светога Саве у Диселдорфу.

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, након што је Свети Јован Крститељ био бачен у тамницу, Јован Крститељ који је проповедао и најављивао Господњи долазак, Јован Крститељ који је позивао све људе на покајање, Господ Исус Христос почиње јавно Своју проповед и почиње је речима покајте се, јер се приближи царство небеско. Ове прве речи Господње покајте се, јер се приближи царство небеско би требало да буду оне речи које нон-стоп пребивају у нашим срцима. Ми смо сви позвани да се покајемо, јер се и данас нама приближи царство небеско и царство небеско, драга браћо и сестре, сваки дан се више и више приближава. Приближава нам се сваки пут када се молимо Богу да нам открије тајну покајања а тајна покајања нам је откривена самим Господом Исусом Христом и целокупним Његовим Јеванђељем. Често се питамо зашто да се кајемо, како да се кајемо и шта је све то због чега би требало да се кајемо а требало би да се кајемо не само због наших појединачних преступа, пропуста, због наших појединачних увреда и повреда ближњих, појединачних повреда било кога ко живи на овом свету или повреда према самој природи или према овом свету кога нам нам је Господ даровао да у њему и од њега живимо али да се о њему и бринемо, него треба да се кајемо и за оно што не представља тако очигледне грехе и преступа а што се тиче свих нас као појединаца и нас као заједнице, јер ми живећи на овом свету чинимо мноштво грехова и преступа живећи на рачун других људи, живећи на рачун природе, експлоатишући овај свет и ову планету прекомерно и без правог и истинског осећаја чинећи нешто на рачун других људи. Често се догађа да ми тих грехова нисмо свесни и због тога се често каже у молитвама да молимо Бога да нам опрости сва вољна и невољна сагрешења, она учињена речју, делом, свесно и несвесно и на сваки други могући начин. Молимо Бога да нам опрости зато што без Његовог праштања и без Његовог опроштаја не можемо ући у царство Божије које долази, царство Божије у које смо позвани и због којег смо сабрани данас, овде на овом светом месту. То царство Божије и наше покајање су нераскидиво повезани и са умножењем љубави, љубави једних према другима и према свету у коме живимо и што се више и искреније кајемо то у нашем срцу има више места за друге људе, то у нашем срцу има више могућности да другим људима опростимо и да се за оне који греше, а у чије преступе имамо увид, искреније, срдачније и отвореније молимо. Све то чинећи Господ нам даје сваки пут могућност за један нови почетак и када год се саберемо на ово свето место, на Свету Литургију, ми смо заиста у најнепосреднијој близини будућег царства Божијег. Царство Божије се и данас на овом светом месту приближило сасвим свима нама и Господ нас, праштајући све наше грехе и позивајући да се од срца покајемо, позива за Своју Свету и свештену трпезу евхаристије, за трпезу коју је одржао са својим ученицима као последњу вечеру. То је истовремено, драга браћо и сестре, трпеза будућег царства Божијег. Нека би Господ дао да се сви са покајањем у срцу, са љубављу једних према другима, са истинским разумевањем слабости које сви имамо и са праштањем да се причестимо Његовим пречистим Тајнама и да спознамо истину и тајну будућег царства Божијег амин.