ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Владике Јована на празник Светога архангела Михаила – Диселдорф

У име Оца и Сина и Светога Духа. Али се не радујете томе што вам се духови покоравају, него се радујте томе што су имена ваша написана на небесима. Драга браћо и сестре, у нашим животима постоје многи феномени, многе ствари и многи аспекти наших искустава којима придајемо мању или већу важност а заправо би ми хришћани требало да највећу важност придајемо томе што су наша имена записана на небесима. Овај данашњи Јеванђеоски одломак као и сваки други упућује нас на то, да нас је Бог призвао из небића у биће и да чини све како би нас исцелио и, како каже молитва анафоре, како би нам даровао царство Божије, и како би нас опет вратио у ону земљу из које смо некада нашим праоцем Адамом, својевољно изашли. На том нашем путу ка будућем царству Божијем, Бог нам даје и дарује своју љубав и своју благодат на разноврсне начине, између осталог и тако што нам дарује помоћ и подршку бестелесних сила небесних. Данас славимо Светога арханђела Михаила, као представника небесних војски које су након пада Сатане, и отпадништва многих других анђела који су постали зли духови, постао предводник оних небеских сила које су остале одане вољу Божијој. Ми смо као људи позвани да пре свега будемо одани Божијој вољи, не само зато што је то Божанска заповест, коју ако испунимо бићемо спасени него зато што је Божанска воља нешто најбоље за нас. Она се открила у свој својој пуноћи у Цркви. Господ каже апостолима да они који слушају њих, они слушају Њега а они који слушају Њега Господа, они слушају Његовог Оца Небеског. Дакле, драга браћо и сестре, сви ми који се сабирамо у Свету Цркву, позвани смо да слушамо Свету Цркву и да све остало, колико је могуће, ставимо у други план у односу на то што су имена наша записана на небесима. И да се полако милошћу Божијом наша осећања, и оно што творимо, говоримо и чинимо, сусрећу једно са другим благодаћу Духа Светога и да не будемо расцепљени као што нам показују искуства овоземаљског живота на многе и различите начине. Нека би Господ, благословио све нас молитвама Светога архангела Михаила и свих небеских бестелесних сила и свих светих, нека је свима који славе Аранђеловдан као крсну славу, срећна и благословена слава, у векове векова амин.