ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Владике Јована на празник Светога пророка Илије – Диселдорф

На празник Светога пророка Илије, 2. августа 2023. године, Његово Преосвештенство Епископ хумски господин Јован служио је Свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светога Саве у Диселдорфу, уз саслужење свештенства храма.

У име Оца и Сина и Светога Духа. Од пада првих људи у грех, људска природа, уместо да буде она која је носилац љубави и она која приноси јединствено цео свет и целокупну творевину Богу, постала је растрзана различитим раздорима. И тако је, као што сте могли чути или прочитати на самом почетку библијске повести, један брат скочио на другог брата, Каин на Авеља и убио га. И тако је почело братоубиство у свету у коме живимо и које, нажалост, траје до данас. И Бог је све чинио како би избавио свет и човека из овог стања нетрпељивости, раздора, поделе и муке и у Старом завету је извео јеврејски народ из ропства египатског, учинивши од њих народ изабрани, слао им пророке и чинио чудеса, како би их сабрао у један народ Божији, кроз који је требало да се догоди и пројави чудесно исцељење целога света, које се догодило у Господу Исусу Христу. Али, у међувремену, драга браћо и сестре, Јевреји су сматрали да тај Месија, кога су пророци најављивали и објављивали, треба да буде Месија који ће их ослободити искључиво од римског ропства, у које су били запало. А тај Месија је заправо био не национални вођа, у смислу политичког вође, него је био вођа који води цео свет и цело човечанство из смрти и греха ка благодатном препорођају и вечном животу. И с обзиром на то да су се Јевреји били навикли на то да су изабрани народ и да на неки начин имају првенство пред другим народима, они су узимали здраво за готово да су они нарочити у односу на све друге људе, јер су у то време били православни, речено нашим језиком. Али Бог љубави и Бог спасења је изнад свих подела, па и тих подела о изабраности. Чули смо у данашњем Јеванђељу како је Бог послао пророка Илију сиријској удовици, како је једног Сиријца исцелио од губе. То су све били незнабошци у Старом завету и без обзира на то што су били незнабошци, и што нису били правоверни у очима Јевреја, Бог је изабрао њих и на тај начин је показао да Његова љубав превазилази све поделе и показао је да то што је неко рођен у једном народу, па макар и тај народ био изабрани, то нипошто не значи да је он избављен и спасен, а са друге стране, то што неко није рођен у изабраном народу, не значи да неће бити спасен. Јер, срце сваког од нас је у сваком тренутку на испиту пред Богом, и сви смо призвани да пројавимо своју љубав према људима и свету, љубав која нам је дата, то није нешто што је наше и треба непрестано да је умножавамо. И ова наша Црква није црква која је само за Србе, иако је Српска православна црква, ми служимо и кажемо нешто и на немачком језику, и то не треба, драга браћо и сестре, никада никога да збуњује, јер Света, саборна и апостолска Црква није Црква само једног народа, није Црква само српског народа. Ми имамо благослов од Светих Кирила и Методија да служимо Свету Литургију на свом језику, али управо спознавајући благодат спасења као они који искуствују шта то значи чути реч Божију на свом језику, ми треба да отварамо наша срца и наше душе и за оне који не разумеју наш језик а које би можда Господ преко нас призвао у ову свету заједницу.  Нека би Господ дао молитвама Светог Илије и молитвама свих светих да наша срца буду отворена, пре свега за будуће Царство Божије, у којем нема никаквих разлика и граница, и у којем неће бити важно којим језиком ко говори, јер ћемо сви бити уједињени једном свезом љубави и једне благодати, амин.