VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Beseda Vladike Jovana na praznik Svetoga proroka Ilije – Diseldorf

Na praznik Svetoga proroka Ilije, 2. avgusta 2023. godine, Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski gospodin Jovan služio je Svetu arhijerejsku Liturgiju u Sabornom hramu Svetoga Save u Diseldorfu, uz sasluženje sveštenstva hrama.

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Od pada prvih ljudi u greh, ljudska priroda, umesto da bude ona koja je nosilac ljubavi i ona koja prinosi jedinstveno ceo svet i celokupnu tvorevinu Bogu, postala je rastrzana različitim razdorima. I tako je, kao što ste mogli čuti ili pročitati na samom početku biblijske povesti, jedan brat skočio na drugog brata, Kain na Avelja i ubio ga. I tako je počelo bratoubistvo u svetu u kome živimo i koje, nažalost, traje do danas. I Bog je sve činio kako bi izbavio svet i čoveka iz ovog stanja netrpeljivosti, razdora, podele i muke i u Starom zavetu je izveo jevrejski narod iz ropstva egipatskog, učinivši od njih narod izabrani, slao im proroke i činio čudesa, kako bi ih sabrao u jedan narod Božiji, kroz koji je trebalo da se dogodi i projavi čudesno isceljenje celoga sveta, koje se dogodilo u Gospodu Isusu Hristu. Ali, u međuvremenu, draga braćo i sestre, Jevreji su smatrali da taj Mesija, koga su proroci najavljivali i objavljivali, treba da bude Mesija koji će ih osloboditi isključivo od rimskog ropstva, u koje su bili zapalo. A taj Mesija je zapravo bio ne nacionalni vođa, u smislu političkog vođe, nego je bio vođa koji vodi ceo svet i celo čovečanstvo iz smrti i greha ka blagodatnom preporođaju i večnom životu. I s obzirom na to da su se Jevreji bili navikli na to da su izabrani narod i da na neki način imaju prvenstvo pred drugim narodima, oni su uzimali zdravo za gotovo da su oni naročiti u odnosu na sve druge ljude, jer su u to vreme bili pravoslavni, rečeno našim jezikom. Ali Bog ljubavi i Bog spasenja je iznad svih podela, pa i tih podela o izabranosti. Čuli smo u današnjem Jevanđelju kako je Bog poslao proroka Iliju sirijskoj udovici, kako je jednog Sirijca iscelio od gube. To su sve bili neznabošci u Starom zavetu i bez obzira na to što su bili neznabošci, i što nisu bili pravoverni u očima Jevreja, Bog je izabrao njih i na taj način je pokazao da Njegova ljubav prevazilazi sve podele i pokazao je da to što je neko rođen u jednom narodu, pa makar i taj narod bio izabrani, to nipošto ne znači da je on izbavljen i spasen, a sa druge strane, to što neko nije rođen u izabranom narodu, ne znači da neće biti spasen. Jer, srce svakog od nas je u svakom trenutku na ispitu pred Bogom, i svi smo prizvani da projavimo svoju ljubav prema ljudima i svetu, ljubav koja nam je data, to nije nešto što je naše i treba neprestano da je umnožavamo. I ova naša Crkva nije crkva koja je samo za Srbe, iako je Srpska pravoslavna crkva, mi služimo i kažemo nešto i na nemačkom jeziku, i to ne treba, draga braćo i sestre, nikada nikoga da zbunjuje, jer Sveta, saborna i apostolska Crkva nije Crkva samo jednog naroda, nije Crkva samo srpskog naroda. Mi imamo blagoslov od Svetih Kirila i Metodija da služimo Svetu Liturgiju na svom jeziku, ali upravo spoznavajući blagodat spasenja kao oni koji iskustvuju šta to znači čuti reč Božiju na svom jeziku, mi treba da otvaramo naša srca i naše duše i za one koji ne razumeju naš jezik a koje bi možda Gospod preko nas prizvao u ovu svetu zajednicu.  Neka bi Gospod dao molitvama Svetog Ilije i molitvama svih svetih da naša srca budu otvorena, pre svega za buduće Carstvo Božije, u kojem nema nikakvih razlika i granica, i u kojem neće biti važno kojim jezikom ko govori, jer ćemo svi biti ujedinjeni jednom svezom ljubavi i jedne blagodati, amin.