ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Владике Јована – Наша срца треба да буду као срца деце – Диселдорф

У недељу, 13. августа 2023. године служена је Света архијерејска Литургија у Саборном храму Светога Саве у Диселдорфу. Богослужењем је началствовао Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован. На крају Свете Литургије Владика Јован прочитао је молитву за благословен почетак нове школске године.

Беседа Владике Јована:

У име Оца и Сина и Светога Духа. Драга браћо и сестре, данас смо се сабрали на овом месту да прославимо Господње свето васкрсење, да од Њега затражимо исцељење од сваке болести и сваке немоћи, да од Њега затражимо и замолимо ослобођење од сваке врсте демонске силе и демонске напасти. Сабрали смо се да заједно искуствујемо, као Његови свети ученици и апостоли, моћ и силу Његовог васкрсења из мртвих. Данас сте у прозбама јектенија могли чути да се нарочито молимо и за почетак школске године све деце која су овде сабрана али и свих оних који нису са нама а почињу школску годину и почињу изнова да се уче различитим наукама. Ми се молимо за њих, као што сте чули, пре свега Божијом милошћу и Божијом благодаћу, да им Бог дâ да на свом школском путу увек сачувају своја срца у истини и благодати Божијој. Чули смо у данашњем Јеванђељу, које смо прочитали ради молитве за почетак нове школске године, да је Господ рекао да треба сви да постанемо као деца да бисмо ушли у царство Божије, да постанемо као деца у смислу да наша срца постану као срца деце, да будемо брзи на сваку врсту радовања, да будемо способни да се веома брзо одљутимо или да се одљутимо брже него што се наљутимо, и да наша срца буду широм отворена за Божанску благодат и Божанску љубав, као што су то срца деце. Зато нека би Господ дао, када год видимо децу, да се сетимо Христових речи и да се молимо Богу да нам увек да и благослови да будемо као деца и да срца све деце Господ сачува да остану онаква каквим Господ жели да она буду а то је, да пре свега, теже путу Божијем и траже царства небеског. Све остале науке, драга браћо и сестре, које учимо и којима се учимо, колико год оне биле важне, јесу, као што знамо као хришћани, пролазне, да ће све проћи и на крају ће остати љубав и наше живот у заједници са нашим Богом у будућем царству Божијем. Све те науке и све оно што учим  о и што чинимо може да нам буде на корист, на спасење и ми се за то и молимо. Да све оно што нам је Господ дао као науке и знање, не употребимо, не дај Боже, једни против других, да нам не буде животни циљ, искључиво и само профит и успех него да нам Бог дâ да сачувамо своја срца, да у животу чинимо све што је добро а оно што је добро може бити добро само ако је на спасење свакога од нас као појединаца али и целога света у коме живимо. Нека би Господ дао да и данас Њему, отвореног срца и праштајући једни другима, заблагодаримо на овом свету који нам је дао, на благослову и благодати животу који живимо, на богопознању које нам је откривено, и нарочито на овом данашњем сабрању и на овој данашњој Литургији коју нам Господ несебично дарује, како би још боље спознали Његове путеве и како би нам се, као заједници, као једном Господњем Телу, открила благодат истине Христовог васкрсења и будућег царства Божијег, које долази, амин.