VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, NOVOSTI

Beseda Vladike Jovana – Sveta arhijerejska Liturgija u Diseldorfu

U Diseldorfu, 26. marta 2023. godine Svetu arhijerejsku Liturgiju služio je Vladika humski Jovan, vikarni Episkop Vladike Grigorija, uz sasluženje bratstva hrama Svetoga Save. Besedu na Jevanđelje proizneo je Vladika Jovan, uznevši molitve Gospodu da nas sve spoji u jedno sveto telo Gospodnje.

Beseda Vladike Jovana:

U ime Oca, Sina i Svetoga Duha. Pokajte se, jer se približilo Carstvo nebesko. To su reči kojima počinje Sveto Jevanđelje i objava Carstva Božijeg Gospodom Isusom Hristom, Sinom Božijim. Pokajte se, jer se Carstvo Božije približilo, znaci toga carstva su među nama, Gospod Isus Hristos ih je sa sobom doneo i nama ih daruje iz dana u dan i darovaće ih u vekove vekova. Gospod je taj koji vlada svime što postoji u ovome svetu, našim životima, On vlada i nečistim duhovima, On može u svakom trenutku da isceli svaku bolest i svaku nemoć, On je taj koji će na kraju istorije to i učiniti. On će svakog od nas isceliti. Nadamo se da će On preobraziti celokupnu tvorevinu i da će On sve ljude dobre volje, sve one koji nisu svojom slobodnom voljom skloni bilo kakvom zlu, preobraziti. Videli smo u današnjem Jevanđelju da je jedan mladić stradao od nečistog duha i da ga je taj nečisti duh mučio od detinjstva. Njegov otac je molio Gospoda Isusa Hrista da isceli njegovog sina. Dakle, ima mnogo onih koji stradaju od raznih muka i raznih bolesti, koji nisu sami zbog toga krivi, nego im se to iz raznoraznih razloga dogodilo. Svi smo mi prizvani da se za njih molimo Bogu, da imamo prema njima u Hristovo ime saosoećanje, da molimo Gospoda da sve njih isceli od bolesti. On će nas sve na kraju istorije vaskrsnuti iz mrtvih i isceliti od smrti i bolesti, darovaće nam večni život. Nisu mogli Hristovi učenici da iscele mladića, a Gospod ih poučava da se ovaj rod ne izgoni drugačije, već samo molitvom i postom. Draga braćo i sestre, mi koji smo poverovali u Gospoda Isusa Hrista, mi koji smo poverovali u vaskrsenje iz mrtvih, poverovali smo u to da je u Hristu sve moguće i da ono što nam on zapoveda, nije ono što mi sami od sebe činimo, već to čini samo On kroz nas. On nam šalje dar Duha Svetoga, da mi njime i u njemu činimo sve, da dišemo i živimo Duhom Svetim, da se ne oslanjamo sami na sebe već na Onoga koji je iznad svake naše snage i mogućnosti. Mi treba da se oslonimo na Njega, koji nas je pozvao na ovo sveto mesto da nas sve ujedini u svoje sveto telo, kako bismo jedni druge doživljavali kao jedno sveto telo i da jedni prema drugima imamo ljubavi i samilosti. Da se carstvo Božije projavljuje i da proslavimo ime Gospoda Isusa Hrista i Carstvo Božije koje je već ovde, kako bi i drugi ljudi, koji još nisu došli do Hrista čuli za Njegovo ime, i našli svoj put do budućeg Carstva Božijeg. Neka vas dragi Gospod sačuva i neka vas blagoslovi što ste došli i danas da proslavimo Njegovo sveto ime i da se sjedinimo u svetoj tajni Evharistije i pričešća svi u jedno Hristovo telo, kako bismo osećali prisustvo jedni drugih u našim životima i kako bismo imali Hristove ljubave da se jedni za druge molimo kao oni koji smo jedno isto telo. Neka vas blagi Gospod blagoslovi, amin!