ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Беседа Владике Јована – Светa архијерејскa Литургијa у Диселдорфу

У Диселдорфу, 26. марта 2023. године Свету архијерејску Литургију служио је Владика хумски Јован, викарни Епископ Владике Григорија, уз саслужење братства храма Светога Саве. Беседу на Јеванђеље произнео је Владика Јован, узневши молитве Господу да нас све споји у једно свето тело Господње.

Беседа Владике Јована:

У име Оца, Сина и Светога Духа. Покајте се, јер се приближило Царство небеско. То су речи којима почиње Свето Јеванђеље и објава Царства Божијег Господом Исусом Христом, Сином Божијим. Покајте се, јер се Царство Божије приближило, знаци тога царства су међу нама, Господ Исус Христос их је са собом донео и нама их дарује из дана у дан и дароваће их у векове векова. Господ је тај који влада свиме што постоји у овоме свету, нашим животима, Он влада и нечистим духовима, Он може у сваком тренутку да исцели сваку болест и сваку немоћ, Он је тај који ће на крају историје то и учинити. Он ће сваког од нас исцелити. Надамо се да ће Он преобразити целокупну творевину и да ће Он све људе добре воље, све оне који нису својом слободном вољом склони било каквом злу, преобразити. Видели смо у данашњем Јеванђељу да је један младић страдао од нечистог духа и да га је тај нечисти дух мучио од детињства. Његов отац је молио Господа Исуса Христа да исцели његовог сина. Дакле, има много оних који страдају од разних мука и разних болести, који нису сами због тога криви, него им се то из разноразних разлога догодило. Сви смо ми призвани да се за њих молимо Богу, да имамо према њима у Христово име саосоећање, да молимо Господа да све њих исцели од болести. Он ће нас све на крају историје васкрснути из мртвих и исцелити од смрти и болести, дароваће нам вечни живот. Нису могли Христови ученици да исцеле младића, а Господ их поучава да се овај род не изгони другачије, већ само молитвом и постом. Драга браћо и сестре, ми који смо поверовали у Господа Исуса Христа, ми који смо поверовали у васкрсење из мртвих, поверовали смо у то да је у Христу све могуће и да оно што нам он заповеда, није оно што ми сами од себе чинимо, већ то чини само Он кроз нас. Он нам шаље дар Духа Светога, да ми њиме и у њему чинимо све, да дишемо и живимо Духом Светим, да се не ослањамо сами на себе већ на Онога који је изнад сваке наше снаге и могућности. Ми треба да се ослонимо на Њега, који нас је позвао на ово свето место да нас све уједини у своје свето тело, како бисмо једни друге доживљавали као једно свето тело и да једни према другима имамо љубави и самилости. Да се царство Божије пројављује и да прославимо име Господа Исуса Христа и Царство Божије које је већ овде, како би и други људи, који још нису дошли до Христа чули за Његово име, и нашли свој пут до будућег Царства Божијег. Нека вас драги Господ сачува и нека вас благослови што сте дошли и данас да прославимо Његово свето име и да се сјединимо у светој тајни Евхаристије и причешћа сви у једно Христово тело, како бисмо осећали присуство једни других у нашим животима и како бисмо имали Христове љубаве да се једни за друге молимо као они који смо једно исто тело. Нека вас благи Господ благослови, амин!